Limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów na...
2025-02-04
Współdziałanie dla rozwoju obszaru Portu Morskiego w Policach, w celu zagospodarowania terenów portowych oraz stworzenia wspólnej oferty inwestycyjnej - to główne założenia podpisanego Porozumienia, którego sygnatariuszami są Grupa Azoty Police, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwo Powiatowe w Policach, Urząd Miejski w Policach oraz Zarząd Morskiego Portu Police. Tereny objęte porozumieniem zajmują ponad 300 działek o łącznym obszarze ponad 460 hektarów. Porozumienie wpisuje się w zapowiedzi zarządu Grupy Azoty, zgodnie z którymi Grupa rozwija potencjał swojej infrastruktury portowej.
- Port Morski Grupy Azoty Police to nasz duży atut, który szczególnie teraz – w okresie intensywnego poszukiwania rozwiązań mających przywrócić stabilizację finansową Grupy Azoty – chcemy maksymalnie wykorzystać. Mamy ambitne plany związane z rozwojem terenów portowych. To doskonałe miejsce do prowadzenia działalności produkcyjnej, czy przemysłowej, dzięki dostępnej infrastrukturze technicznej, które otwiera przestrzeń dla setek nowych miejsc pracy w Policach. Obecnie trwają prace związane z budową węzła kolejowego w ramach budowy linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego Police, na którą w ubiegłym roku otrzymaliśmy środki unijne w wysokości ponad 33 mln euro. Dzięki połączeniu z krajową i międzynarodową siecią kolejową, zwiększymy nasze zdolności przeładunkowe, a sam port uzyska możliwości intermodalne – podkreśla Prezes Zarządu Grupy Azoty Police, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Andrzej Dawidowski.
- Zakłady Chemiczne Police to jedno z najbardziej znanych miejsc na gospodarczej mapie regionu, od lat jeden z największych pracodawców w województwie. Sytuacja finansowa Grupy Azoty nie jest najlepsza po latach działań poprzedniego zarządu, ale efekty pracy obecnych władz są wyraźnie widoczne. Obecnemu zarządowi pragnę pogratulować skuteczności. Cieszę się z ponownej współpracy Zakładów z Samorządem Województwa. Dywersyfikacja działalności produkcyjnej jest konieczna, bo świat gospodarki, świat chemii znacząco się zmienia, a kolejne dziedziny zyskują na znaczeniu, jak choćby offshore, czy zielone surowce, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. W oparciu o Port Morski w Policach chcemy stworzyć unikatowy hub gospodarczy i tak naprawdę od kilku miesięcy pracujemy nad wsparciem procesu budowania parku logistyczno-przemysłowego wokół Polic. Pomoże w tym bocznica kolejowa i Zachodnie Obejście Szczecina, które skomunikują ten teren m.in. z parkiem przemysłowym w Goleniowie. Nasze CIG, które od 20 lat wspiera lokowanie inwestycji na Pomorzu Zachodnim, będzie aktywnie pozyskiwać inwestorów także dla Polic. Tworzą się ku temu bardzo sprzyjające warunki – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
- Podpisanie porozumienia otwiera nowe możliwości rozwoju naszego regionu. Wspólne działania na rzecz zagospodarowania terenów Portu Morskiego w Policach pozwolą na przyciągnięcie inwestorów i stworzenie nowych miejsc pracy. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę nasz region stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny na rynku, co przyniesie korzyści zarówno gospodarce, jak i mieszkańcom. Cieszę się, że możemy jako Starostwo Powiatowe w Policach uczestniczyć w tej ważnej inicjatywie - mówi Starosta Policki Shivan Fate.
- Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom infrastrukturalnym w obszarze naszej gminy i Szczecina, Police stają się atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym, ważni partnerzy chcą lokować tu swój kapitał – powiedział Burmistrz Polic Krystian Kowalewski. – To bez wątpienia wpłynie na jakość naszego rynku pracy, ale też stworzy gospodarcze perspektywy. Nowy kapitał, nowe inwestycje, zwiększą bezpieczeństwo finansowe gminy Police i mieszkańców.