Pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego zakończył się wojewódzki etap Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w woj. podlaskim. W tegorocznej edycji, po eliminacjach regionalnych, zakwalifikowało się 9 gospodarstw do finałowej oceny w fazie wojewódzkiej.
Najbezpieczniejszym gospodarstwem rolnym na Podlasiu okazało się gospodarstwo Państwa Małgorzaty i Dariusza Zarembów z miejscowości Jastrząbka Młoda w gminie Śniadowo. Zwycięzcom konkursu osobiście pogratulował wicewojewoda podlaski, przekazując im pamiątkowy grawerton. Pod czas swojego przemówienia wicewojewoda powiedział:
- Gospodarstwo rolne jest przedsiębiorstwem, które dziś prowadzi bardzo szeroką działalność gospodarczą. Szczególnie dużego zaangażowania wymagają okresy spiętrzenia prac, dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo własne a także i innych. Myślę, że wszyscy wiemy, że podejmowanie działań związanych z bezpieczeństwem oraz z higieną pracy świadczy o dużej odpowiedzialności oraz świadomości istniejących zagrożeń. Niestety cały czas zdarzają się wypadki, czasami tragiczne w skutkach, dlatego ważne jest podnoszenie poziomu świadomości o niebezpieczeństwach, które podczas pracy na gospodarstwie mogą zagrażać, tak aby ludzka bezmyślność nie stała się przyczyną dramatycznych zdarzeń. Dziś mamy okazję podziękować oraz wyróżnić tych najlepszych w województwie podlaskim. Chcę dodać, że mam ogromny szacunek dla osób, które prowadzą działania związane z bezpieczeństwem pracy we własnych gospodarstwach. Podejmują oni odpowiedzialność za własne zdrowie a nawet życie oraz swoich współpracowników.
Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Komisje Konkursowe w zgłoszonych gospodarstwach oceniali elementy wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo prac.
Kolejnym etapem zmagań są eliminacje centralne. Weźmie w nich udział 16 laureatów wyłonionych w poszczególnych etapach wojewódzkich w kraju. Nagrodą główną w konkursie jest ciągnik rolniczy.
Wśród wyróżnionych przedsiębiorców rolnych byli również:
-
Katarzyna i Sławomir Stasińscy z powiatu suwalskiego za zajęcie II miejsca,
-
Grażyna i Waldemar Bobin z powiatu sejneńskiego za zajęcie III miejsca,
-
Małgorzata i Bogusław Filipkowscy z miejscowości Cwaliny Małe w gminie Mały Płock za wzorowe przygotowanie miejsca do przechowania materiałów niebezpiecznych,
-
Barbara i Wojciech Gąsowscy z miejscowości Dąbrówka Koscielna w gminie Szepietowo za wdrażanie własnych pomysłów zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
-
Agnieszka i Cezary Magnuszewscy z miejscowości Dziękonie, gm. Mońki za wkład pracy w utrzymanie właściwego stanu bezpieczeństwa w gospodarstwie,
-
Antonii Pietrewicz ze Starego Rogożyna w gminie Lipsk za adaptację istniejących budynków do aktualnych potrzeb gospodarstwa,
-
Gertruda i Krzysztof Szmurło ze wsi Popławy za wzorowy stan zabezpieczenia przeciwpożarowego
-
Mariusz Wnorowski z miejscowości Hermany w gminie Tykocin za szczególną dbałość o stan techniczny maszyn rolniczych.
Uroczystość była to wspaniałą okazją do wręczenia odznaczeń Zasłużony dla Pożarnictwa, które przekazał wicewojewoda podlaski w towarzystwie Zastępcy Komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Wyróżnione zostały Dyrektor Krus w Białystoku Barbara Sołomiewicz, Zastępcy Pani Dyrektor Krus w Białystok Elżbieta Swatowska i Joanna Rogucka oraz Kierownik Krus w Łomży Irena Michalak.
źródło: Gospodarz.pl/Ewa Olsiewicz, foto:
Ewa Olsiewicz