Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Case Luxxum
2021-11-23 -
Pompy paliwa
2016-01-07 -
Nici wędliniarskie 0,25 kg
2014-05-12 -
Cebula czerwona AGROSAD
2020-10-05 -
Ładowarki teleskopowe Weidemann 2070LPT
2020-08-11
Wirtualne "Podaj Dalej" w Kłodzku
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko od kwietnia do lipca 2013 roku realizowała mikrogrant „Podaj dalej” prowadzony przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a skierowany do wszystkich bibliotek wiodących biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek.
W miesiącu lipcu 2013 roku Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zorganizowała czwarte i ostatnie już spotkanie ze swoimi bibliotekami partnerskimi z Radkowa, Ludwikowic Kłodzkich i Lewina Kłodzkiego.
Było to wirtualne spotkanie z Latarnikiem Polski Cyfrowej panią Dorotą Felcenloben. Zostało przeprowadzone za pomocą komunikatora na portalu społecznościowym Facebook. Tematem rozmów była edukacja ludzi starszych z pokolenia 50+ oraz dostęp do materiałów i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia zajęć z osobami starszymi.
I tak:
W Bibliotece Publicznej w Ludwikowicach Kłodzkich rozmawiano o pracy latarnika w lokalnym środowisku, na temat problemów oraz metod aktywizujących osoby starsze. Biblioteka prowadzi już zajęcia komputerowe z osobami z pokolenia 50+. Pracownicy posiadają kompetencje w prowadzeniu zajęć oraz odnoszą wiele sukcesów.
W Bibliotece Publicznej w Radkowie bibliotekarze byli zainteresowani pracą latarnika, współpracą ze środowiskiem naukowców, przeprowadzeniem ewentualnych warsztatów z ekspertem. Pojawiły się pytania dotyczące scenariuszy zajęć, wordpressa oraz prac z materiałem historycznym. Biblioteka od 2012 roku prowadzi zajęcia komputerowe i językowe z osobami powyżej 50. roku życia.
W Bibliotece Publicznej w Lewinie Kłodzkim w rozmowie dotykano specyfiki pracy latarniczej w środowiskach wiejskich. Latarnik opowiedział o własnych doświadczeniach i sukcesach. Zwrócił uwagę na najważniejsze elementy współpracy z osobami 50+.
W Bibliotece Publicznej w Ołdrzychowicach Kłodzkich dyskutowano o ew. możliwościach aktywizacji osób powyżej 50. roku, którzy są bezrobotni (przy nawiązaniu współpracy z Urzędem Pracy oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej). Drugi temat dot. włączenia się Latarników w organizację powiatowego dyktanda, którego pierwsza edycja miała miejsce w czerwcu br. Kolejnymi omawianymi tematami była współpraca z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz bezpieczeństwo dzieci w sieci.
Realizacja spotkań w ramach mikrograntu „podaj dalej” umożliwiła naszym bibliotekarzom zdobyć nową wiedzę i nowe umiejętności edukacyjne, pozwoliła na wymianę doświadczeń zawodowych, a także na bliższe poznanie się i nawiązanie trwałej współpracy w różnych dziedzinach życia społecznego – nie tylko w okresie realizacji mikrograntu, ale zwłaszcza po jego zakończeniu.
W imieniu biblioteki wiodącej chciałabym podziękować wszystkim bibliotekarzom i partnerom, którzy aktywnie uczestniczyli w naszych spotkaniach za cierpliwość i wyrozumiałość, pomoc i wsparcie przy ich organizacji. Dziękuję wójtowi panu Stanisławowi Longawie za to, że biblioteki są ważnym elementem w planach rozwojowych gminy Kłodzko.