Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Folie stretch ręczna
2011-01-22 -
Mescomp - Rozpylacze eżektorowe AVI
2020-08-07 -
Ogrzewacze elektryczne - S
2013-03-22 -
Reflektory drogowe halogenowe RE0591
2011-12-14 -
Głębosze Kverneland CLE
2015-01-20
Plenerowy biblioteczny kiermasz literacki
Dnia 1 września Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w tegorocznych dożynkach w Ołdrzychowicach Kłodzkich zorganizowała Biblioteczny Kiermasz Literacki, który obejmował kilka grup tematycznych.
Na stoisku Biblioteki prowadzona była kampania informacyjno-promocyjna nowej gospodarki śmieciowej, którą wsparł rzeczowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Edukowano na podstawie scenariusza przygotowanego przez Program Rozwoju Bibliotek w ramach akcji „Milion przygód z książką” na przykładzie książki „Mam przyjaciela śmieciarza” Ralfa Butschkow. Pod kierunkiem lidera bibliotekarza pani Aliny Sydorko i przy wsparciu wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko udało się przybliżyć uczestnikom zajęć zawód śmieciarza oraz poznać zasady segregowania śmieci oraz ponownego ich wykorzystania. Dodatkowymi atrakcjami zajęć była krzyżówka ekologiczna i konkurs rysunkowy na najstraszniejszego potwora dożynkowego.
Przeprowadzony został również dziecięcy plener artystyczny pod hasłem „Tradycja i ekologia symbolem Gminy Kłodzko”. Przy sztalugach stanęło 48 dzieci z wyobraźnią, która sięgała nieba, a fachowo wspierała ich lokalna artystka ludowa z Krosnowic pani Roma Szczerbień. Pracowano pod kierunkiem lidera bibliotekarza pani Stanisławy Wyspiańskiej-Skawiny oraz wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Pierwsze miejsce komisja przyznała Zuzannie Giecewicz z Kłodzka. Drugie miejsce Dominice Puk z Krosnowic. Trzecie miejsce Kornelii Figurskiej z Krosnowic oraz wyróżnienie dla Pauliny Bartków z Kłodzka.
Nową atrakcją dożynek było dyktando ekologiczne, w którym udział wzięło 19 osób, młodzież i dorośli. Jak na pierwszy raz – nieźle! Treść dyktanda nawiązywała do problemów śmieciowych, recyklingu oraz kompostowania. Całym tym pisaniem kierowała liderka bibliotekarka Magdalena Berestecka oraz wolontariusze z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Najlepiej dyktando napisała Iwona Sandłak z Krosnowic. Drugie miejsce zajął asystent dożynek Piotr Smółka z Ołdrzychowic Kłodzkich. Trzecie miejsce Roma Szczerbień z Krosnowic. Natomiast wyróżnienie otrzymała Lucyna Garbiak z Kłodzka.
Nagrody rzeczowe i drobne upominki do działań bibliotecznych ufundowali: przedsiębiorca z Kłodzka pan Jacek Adamczyk, Radna Gminy Kłodzko pani Mariola Kozak, Spółka „Naprzód” z Rydułtów oraz Przedsiębiorstwo Piekarsko-Cukiernicze MACHELA z Jaszkowej Dolnej. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
Dwie biblioteki wystartowały w 8 Otwartych Zawodach Latawcowych im. Mateusza Humeńczuka. Biblioteka w Wojborzu zainkasowała 1 i 2 miejsce otrzymując puchary, MP3 i pendrive. Za 3 miejsce biblioteka w Starym Wielisławiu otrzymała puchar i pendrive.
Przepiękna poezję dożynkową pt. „Dożynkowa panna młoda” napisała twórczyni słowa pisanego z Krosnowic pani Lilianna Figurska. Oto jej treść:
Rozszumiał się wrzesień dożynkami,
Rozzłocił pszenicznymi wieńcami,
Jadą wozy jak ślubne korowody,
Obok Panny Pszenicznej, Pan Młody...
Już im szczęście rozbłysło gwiazdami.
Złote kłosy – wdzięcznymi druhnami..
Z jarzębiny kolczykiem,
Panna Młoda, walczykiem
Mknie na wozach z wstęgami,
Sypie zboże garściami...
W spichlerz chowa podarki,
I układa swe wianki,
W rannej rosie skąpane,
Letnim słońcem ogrzane...
Lato czule ją żegna,
Jesień witać się godzi;
Tym chlebem, co „z wielu ziaren
Pszenicznych się rodzi”
I winem, co „z soku wielu
Winnych gron pochodzi...”
Wiwat Panno Pszeniczna!
Rozśpiewało się echo polami
Niesiesz Polskę wrześniową,
Jej historię cierniową
I wygrywasz drżące skrzypkami wspomnienia...
Prosząc dziś wszystkich na święto dziękczynienia...