Kategorie
Zobacz również tu
-
80 mln zł czeka na pszczelarzy
2025-04-23 -
Niższy eksport polskiego masła
2025-04-23 -
Ceny skupu świń rzeźnych (13.04.2025)
2025-04-23 -
Ogólna sytuacja w gospodarstwach rolnych
2025-04-23
Poznaj produkty
-
Promat Comfort Mat
2020-04-23 -
Ostrzałka ręczna profi
2012-03-13 -
Opryskiwacz polowy przyczepiany 1500/15
2011-07-15 -
Brona talerzowa U27,U30 - Staltech
2016-05-13
Drony monitorują ekwiwalent wodny śniegu
Nowy system automatycznego szacowania ekwiwalentu wodnego śniegu z zastosowaniem bezzałogowego statku powietrznego – to projekt badawczy Uniwersytetu Wrocławskiego realizowany wspólnie z Nadleśnictwem Świeradów.

Drony monitorują zaleganie śniegu
- Celem projektu jest konstrukcja nowatorskiego systemu służącego do wyznaczania ekwiwalentu wodnego śniegu w małej zlewni rzecznej, który będzie funkcjonował na żądanie i w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie będzie oparte na powiązaniu pomiarów fotogrametrycznych prowadzonych przez bezzałogowy statek powietrzny z modelami gęstości śniegu oraz systemami obserwacji hydrometeorologicznych. System będzie eksperymentalnie wdrożony dla zlewni górnej Kwisy w Górach Izerskich - mówi prof. Tomasz Niedzielski, kierownik projektu.
Projekt nie tylko umożliwi oszacowanie ile wody jest w śniegu, ale też w jakich dokładnie miejscach zalega śnieg. Dzięki temu badacze będą mogli stwierdzić, czy oraz ile wody może zagrażać miejscowościom leżącym w pobliżu.
- Laboratorium ma charakter mobilny: będzie to samochód, w którym powstaje centrum obliczeniowe przetwarzające w terenie dane zbierane przez drona. Zespół badawczy wykonuje kilka lotów statkiem i już na miejscu badań, po chwili, dostępne będą mapy, które obrazują, gdzie i ile leży śniegu, ile zmagazynowanej jest w nim wody i w jakim stopniu może ona stanowić ryzyko powodziowe – opowiada prof. Niedzielski.
Projekt realizowany jest w ramach programu LIDER finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nadleśnictwo Świeradów jest partnerem projektu, a p.o. nadleśniczy Lubomir Leszczyński oraz Katarzyna Męcina z Nadleśnictwa Świeradów wchodzą w skład zespołów badawczego i technicznego.
