Na sektor energii, tj. elektrownie, elektrociepłownie, ciepłownie i kotły ciepłownicze energetyki zawodowej przypadło 63,9% zużycia, a 23,7% na przemysł i budownictwo, wraz ze zużyciem własnym kopalń oraz zużyciem na wsad przemian w koksowniach. Znaczącym konsumentem węgla były także gospodarstwa domowe - 10,4%.
W ujęciu wojewódzkim największe zużycie wystąpiło w województwach śląskim, mazowieckim i opolskim, a najmniejsze w lubuskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Województwo śląskie wykazywało ogółem największe zużycie - 25,2%, jednak w podziale na poszczególne sektory, w sektorze energii i sektorze drobnych odbiorców dominowało województwo mazowieckie, a w przemyśle i budownictwie – województwo opolskie. W województwach śląskim i opolskim na wielkość zużycia w przemyśle i budownictwie duży wpływ miały zlokalizowane w tych województwach koksownie.
Zużycie węgla kamiennego obniżyło się w stosunku do roku 2010 w większości województw, natomiast wzrost został odnotowany w przypadku 3 województw: lubelskiego - o 8,8%, mazowieckiego - o 2,9% i opolskiego - o 0,5%. Znaczne spadki wystąpiły w: województwie podkarpackim - o 62%, lubuskim - o 56,6% oraz podlaskim - o 49,1%.