| Autor: mikolaj

Zakończyło się 27. posiedzenie Senatu

W dniach od 20 do 21 lutego 2013 roku odbyło się 27. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 7 ustaw, do 4 wprowadziła poprawki. Zdecydowała o wniesieniu do Sejmu 4 projektów ustaw, dostosowujących system prawa do wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Zakończyło się 27. posiedzenie Senatu

Senatorowie zapoznali się także z programem prac Komisji Europejskiej na rok 2013, przedstawioną przez komisarza Unii Europejskiej ds. programowania finansowego i budżetu Janusza Lewandowskiego, który stwierdził, że program ten koncentruje się wokół działań mających na celu przezwyciężenie kryzysu gospodarczego i skierowanie unijnej gospodarki na ścieżkę trwałego wzrostu, tak by była ona konkurencyjna w skali globalnej i mogła stawić czoło wyzwaniom w okresie trudnym dla gospodarki. Omówił 7 obszarów działania, określonych w planie Komisji Europejskiej (dążenie w kierunku rzeczywistej unii gospodarczej i walutowej, pobudzenie konkurencyjności przez jednolity rynek i politykę przemysłową, budowa "sieci przyszłości", "wzrost dla zatrudnienia", budowa pewnej i bezpiecznej Europy oraz uwzględnianie Europy "jako globalnego aktora").

Z informacją o działaniach podjętych na rzecz uproszczenia wspólnej polityki rolnej i wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników między państwa członkowskie Unii Europejskiej zapoznała senatorów wiceminister rolnictwa Krystyna Gurbiel. Izba zmieniła też skład komisji.

Senat 57 głosami, przy - 26, przeciw przyjął bez poprawek uchwaloną przez Sejm 20 lutego 2013 r. ustawę o ratyfikacji Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej pomiędzy Królestwem Belgii, Republiką Bułgarii, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Estońską, Irlandią, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Republiką Włoską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Węgrami, Maltą, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Portugalską, Rumunią, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką, Republiką Finlandii i Królestwem Szwecji, sporządzonego w Brukseli dnia 2 marca 2012 r. Taki wniosek przedstawiły komisje: Spraw Zagranicznych, Spraw Unii Europejskiej oraz Budżetu i Finansów Publicznych. Sprawozdawca połączonych komisji senator Marek Borowski podkreślił, że z ratyfikacji paktu nie wynikają dla Polski żadne zobowiązania, a uzyskujemy ważne uprawnienie - do udziału w pracach dotyczących przyszłości strefy euro, jej funkcjonowania i kształtowania reguł obowiązujących jej członków.

- Jeśli więc jedynym skutkiem ratyfikacji paktu są dodatkowe możliwości działania dla polskich władz, to nie ma uzasadnienia postulat przyjmowania go przez parlament kwalifikowaną większością głosów" - mówił senator.

Z kolei sprawozdawca mniejszości komisji senator Grzegorz Bierecki argumentowałwniosek o odrzucenie ustawy m.in. niezgodnym z konstytucją trybem jej uchwalenia. W wyniku głosowania Senat odrzucił ten wniosek (27 głosów za, 56 - przeciw). Traktat ma charakter wielostronnej umowy międzynarodowej, zawieranej między niektórymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Przewiduje wprowadzenie rozwiązań, służących wzmocnieniu dyscypliny budżetowej - zasady zrównoważonego budżetu i automatycznego mechanizmu korygującego. Strony traktatu zobowiązują się też do koordynacji polityki gospodarczej w celu pobudzenia konkurencyjności, wspierania zatrudnienia, stabilizacji finansów publicznych oraz wzmocnienia stabilności finansowej. Państwa, których walutą jest euro, w celu zarządzania strefą euro zobowiązują się co najmniej do 2-krotnych w ciągu roku nieformalnych szczytów państw strefy euro. Państwa niemające waluty euro mogą uczestniczyć w tych szczytach, biorąc udział w debatach dotyczących konkurencyjności, zmian struktury strefy euro, przyszłych zasad strefy euro oraz wdrażania traktatu. Traktat zacznie obowiązywać po ratyfikacji co najmniej przez 12 państw, których walutą jest euro, i w całym swoim zakresie będzie obowiązywać tylko w stosunku do państw mających taką walutę. W stosunku do pozostałych stron traktatu, w tym Polski, od dnia wejścia w życie traktat będzie obowiązywał jedynie w wąskim zakresie, tj. prawa udziału w niektórych debatach państw strefy euro i w zakresie współpracy parlamentarnej.

czytaj dalej na następnej stronie...




Tagi:
źródło: