| Autor: redakcja1

Wkrótce rusza Konkurs na Rolnika Roku

Na początku września, podczas konferencji nt. przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej - „CAP 2020. Towards sustainable agriculture“ w Tallinnie, fundacja WWF ogłosiła kolejną edycję konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana rolnikom stosującym praktyki przyjazne środowisku Morza Bałtyckiego, w szczególności ograniczające odpływ biogenów (związków azotu i fosforu) do wód.

Wkrótce rusza Konkurs na Rolnika Roku
Eutrofizacja, czyli przeżyźnienie wód, jest największym problemem środowiskowym Morza Bałtyckiego. Często obwinia się za to rolników, jako że ich działalność powoduje blisko połowę dopływu azotu i fosforu do morza. Duża ilość azotu i fosforu w wodzie powoduje zakwit glonów i sinic i prowadzi do powstawania obszarów o ograniczonej ilości tlenu w wodzie a nawet martwych stref, w których zamiera wszelkie życie.
 
Sektor rolnictwa może jednak znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych do wód. Jak pokazuje konkurs na Rolnika Roku, wiele gospodarstw podejmuje aktywne działania w celu zniwelowania tej emisji i zmierza w kierunku bardziej zrównoważonego rolnictwa.
 
Celem konkursu jest podniesienie świadomości w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rolnictwa, w gospodarstwach rolnych w zlewisku Bałtyku. Konkurs ma również za zadanie promować współpracę w regionie w celu rozpowszechnienia stosowania dobrych praktyk w sektorze rolnym.
 
- Ta nagroda pokazuje, że istnieją przykłady rolników, którzy podejmują dodatkowe kroki, aby wykraczać poza zwykłe działania i realizować swoją pracę w sposób przyjazny środowisku morskiemu. Odpowiedzialność za zrównoważone rolnictwo nie leży jednak tylko po stronie rolników, ale również po stronie polityków, konsumentów i każdego z nas - mówi Markus Eerola z Finlandii, zwycięzca konkursu w 2015 roku.
 
WWF zaprasza do udziału w konkursie rolników indywidualnych, gospodarstwa rodzinne i przedsiębiorstwa rolne, zarówno prowadzących produkcję konwencjonalną jak i ekologiczną. Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości: 1000 euro (I miejsce), 500 euro (II miejsce), 300 euro (III miejsce). Zwycięzca II etapu, całego regionu bałtyckiego, otrzyma nagrodę  w wysokości 10 000 euro.
 
Nagroda została ufundowana w 2009 roku przez WWF - Program na rzecz rozwoju ekoregionu Morza Bałtyckiego. WWF realizuje działania na rzecz ograniczenia spływu związków azotu i fosforu do wód i eutrofizacji Morza Bałtyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem promocji praktyk rolniczych przyjaznych środowisku morskiemu.
 
Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu zacznie się jesienią 2017 roku, a zwycięzcę konkursu na etapie krajowym poznamy na wiosnę 2018 roku.


Tagi:
źródło: