| Autor: redakcja1

Utrzymuje się pomyślna koniunktura w polskim rolnictwie

W III kwartale 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie ponownie poprawiła się, czemu sprzyjały i pogoda, i dobra koniunktura na rynkach światowych. Poprawa koniunktury rolnej w Polsce trwa nieprzerwanie już półtora roku.

Utrzymuje się pomyślna koniunktura w polskim rolnictwie

Koniunktura w rolnictwie


Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) wzrosła o 7,9 punktu, z poziomu -0,6 pkt do  +7,3 pkt. Poprawa wynika przede wszystkim ze wzrostu przychodów gospodarstw rolnych – wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, jednej ze składowych IRGAGR, zwiększyła się aż o 11,2 punktu, z poziomu -6,1 pkt do +5,1 pkt, odpowiadając za 95% przyrostu ogólnego wskaźnika koniunktury rolnej.

Pozostałe 5% jest skutkiem poprawy nastrojów gospodarstw rolnych – wartość wskaźnika zaufania, drugiej składowej IRGAGR, jest wyższa od wartości sprzed kwartału o 1,1 pkt i wynosi obecnie 10,5 pkt. W skali roku wartości wskaźnika koniunktury i obu wskaźników cząstkowych wzrosły o, odpowiednio: 14,2, 15,2 i 12,3 pkt. Wszystkie trzy wskaźniki niemal osiągnęły swoje historyczne maksima.

Wzrost przychodów gospodarstw rolnych przekłada się na poprawę ich sytuacji finansowej – więcej oszczędzają i zmniejsza się ich zadłużenie. Rolnicy zwiększają również zakupy obrotowych środków produkcji i inwestycje, chętniej sięgając przy tym po kredyt. Są bardzo optymistycznie nastawieni (odsetek gospodarstw rolnych, które „ze strachem” patrzą w przyszłość wyniósł zaledwie 10,1%, a niższy był tylko w 2007 roku, który w historii badania był dla polskiego rolnictwa najlepszy). Jeśli sprawdzą się przewidywania rolników, w przyszłym kwartale wskaźniki aktywności rolnej osiągną rekordowo wysokie wartości.

 
Poprawa koniunktury jest powszechna. Wzrost wskaźnika – zarówno w skali kwartału jak i w skali roku – zanotowano dla wszystkich wyróżnianych grup gospodarstw rolnych. Najsilniej poprawę koniunktury odczuły gospodarstwa: największe, tj. o powierzchni ponad 50 ha (wzrost wartości wskaźnika IRGAGR o 11,4 pkt), położone w makroregionie zachodnim (o 12,4 pkt), prowadzone przez rolników w wieku 31 45 lat (o 10,7 pkt), z wykształceniem średnim i pomaturalnym zawodowym (o 8,6 pkt), zajmujące się uprawą roślin wieloletnich (o 15,9 pkt).


Tagi:
źródło: