Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Case Luxxum
2021-11-23 -
Pompy paliwa
2016-01-07 -
Nici wędliniarskie 0,25 kg
2014-05-12 -
Cebula czerwona AGROSAD
2020-10-05 -
Ładowarki teleskopowe Weidemann 2070LPT
2020-08-11
Sesja dziennikarska pt. „Wpływ środków unijnych na rozwój obszarów wiejskich na przykładzie popegeerowskiej gminy Kolsko”
W dniach 16-18 czerwca tego roku w Jesionce odbyła się sesja dziennikarska, której tematem przewodnim był „Wpływ środków unijnych na rozwój obszarów wiejskich na przykładzie popegeerowskiej gminy Kolsko”.
Spotkanie rozpoczęło się od obszernego wykładu wójta gminy Kolsko Henryka Matysika, który przedstawił program rozwoju tego regionu oraz sposoby walki z bezrobociem na tym obszarze.
Po zamknięciu PRG-ów wiele osób miało niemały problem ze znalezieniem nowych miejsc pracy. Spowodowało to gwałtowny wzrost bezrobocia, który osiągnął poziom 544 osób pozbawionych pracy w stosunku do 3305 mieszkańców tej gminy. Jednakże obecnie liczba ta zmniejszyła się do 277 osób.
Wielki wpływ na spadek bezrobocia w tym rejonie miało powstanie takich jednostek jak „Hotel Tanzanit” w Jesionce, który obecnie zatrudnia blisko. 30 osób, produkcja kebabu, gdzie pracą znalazło niemalże 50 osób, a także gospodarstwo rolne „Kaminiarz” posiadające aktualnie około 20 pracowników.
Ogromnym sukcesem tej gminy jest uzyskanie dotacji o łącznej wartości aż 7 mln złotych w ciągu 5 lat, a w rankingu gmin pozyskujących środki unijne, Kolsko znajduje się na 3 miejscu.
Mimo iż ta gmina nie należy do największych to posiada dwie praktyki lekarskie, dwie ochotnicze straże pożarne, dwie drużyny piłki nożnej z czego jedna należy do A klasy, a także wysokorozwiniętą kulturę. Poza tym, nadal trwają starania o kolejne środki, które pozwalają na dalszy rozwój tego miejsca.
Powstała również orkiestra mandolinowa będąca rzadkością w naszym kraju, gdyż jest ich zaledwie 5. Zespól ten istnieje od 11 lat i daje możliwość młodym ludziom rozwijać ich pasje oraz talenty.
Była również okazja do odwiedzenia wspomnianego wcześniej hotelu, który położony jest w niezwykle urokliwym miejscu ze wspaniałymi widokami nieopodal jeziora. W dalszej części sesji dziennikarskiej wizytowaliśmy w zakładzie produkcyjnym kebabu poznając tym samym jego historię. Kolejnym punktem programu było gospodarstwo rolne Klaudiusza Kaminiarza, gdzie znajdowała się również gorzelnia. Właściciel oprowadził uczestników po swoim dobytku posiadającego jedynie charakterystyczne budownictwo PGR-ów.
Podsumowując zatem, środki unijne pozyskane i wykorzystane we właściwy sposób dają możliwość rozwoju nawet wsiom popegeerowskim. Gmina Kolsko jest tego idealnym przykładem, bowiem kładzie ogromny nacisk na ciągły rozwój. Dzięki odpowiednim inwestycjom daje mieszkańcom tego regionu szansę na odseparowanie się od stereotypu, mówiącego o nudnym i powolnym życiu na wsi. Poza tym ludzie z tych obszarów mają ogromną szansę na realizację swoich marzeń.