Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Pługi obracalne lekkie AGRO -MASZ
2016-05-11 -
Rozrzutnik obornika EUROMILK BUFFALO RX HD
2020-06-26 -
ROZSIEWACZ MX
2014-11-07
Zobacz co działo się podczas pierwszego dnia II Ogólnopolskiego Forum Grup Producentów Rolnych [foto]
Podczas pierwszego dnia II Ogólnopolskiego Forum Grup Producentów Rolnych Miedzeszynie zaprezentowano kierunki kontynuacji wsparcia grup producentów rolnych na nowy okres programowania przypadający na lata 2013-2020.
Udział w Forum wzięli organizatorzy tego wydarzenia: Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza i Bank BGŻ S.A. wraz z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawicielami grup producentów rolnych, wstępnie tworzonych grup producentów rolnych oraz organizacji instytucji rolniczych (ODR, Izb Rolniczych i ARiMR).
Przybyłych na spotkanie gości powitali: Witold Okarma – Wiceprezes Zarządu BGŻ S.A. i Krystyna Ziejewska – Prezes Zarządu KZGPR-IG, którzy szczegółowo przedstawili tematykę dzisiejszego spotkania, intonując jednocześnie zagadnienia poruszone w późniejszych prezentacjach.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z szeregiem prezentacji, dotyczących działania grup producentów rolnych w Polsce, a także udzielonej już pomocy finansowej oraz planów dofinansowania GPR po 2013 roku.
Zaprezentowane zostały również statystyki, z których jednoznacznie wynika, że w rejestrach urzędów marszałkowskich wpisanych jest obecnie 985 grup producentów rolnych. Wśród nich najwięcej, bo aż 64%, prowadzi działalność jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, kolejne 30% zajmują spółdzielnie, 5% - zrzeszenia i pozostały 1% - stowarzyszenia. Największa liczba grup producentów rolnych skupiona jest w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim dolnośląskim. Natomiast najsłabiej pod tym względem wypadają województwa: małopolskie i świętokrzyskie. Jak do tej pory najchętniej zakładane są grupy producentów rolnych przez sektor ziarna zbóż i nasion roślin oleistych (248), w drugiej kolejności przez producentów świń (198), następnie drobiu (183) i zbóż (83).
Podczas trwania konferencji przedstawiono także mechanizm dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którym budżet zapisany na lata 2013-2020 na „działanie 142 – Grupy producentów rolnych” wyniesie 146 mln euro. Pomoc finansowa będzie udzielana w postaci zryczałtowanej w formie rocznych rat przez okres pierwszych pięciu lat od dnia wpisu grupy do rejestru. Pomoc naliczana zostanie na podstawie rocznej wartości netto przychodów ze sprzedaży produktów wytworzonych przez gospodarstwa członków grup.
W drugiej części spotkania zainteresowani mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Odpowiedzi udzielali specjaliści m.in. Naczelnik Wydziału Aktywizacji i Spółdzielczości – Iwona Korczak z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW.
Punktem kulminacyjnym było spotkanie z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą, który przybliżył tematy, jakimi zajmuje się w chwili obecnej resort rolnictwa. Minister Kalemba wyraźnie podkreślił, iż grupy producenckie zostaną w pierwszej kolejności ujęte w wydanym przez ministerstwo rozporządzeniu.