| Autor: mikolaj

Grypa. Szczepić się czy nie szczepić?

Grypą można zarazić się przez kontakt z osobą chorą, drogą kropelkową, ale również przez dotykanie skażonych przedmiotów. Należy więc unikać dużych skupisk ludzi, szczególnie w okresie zwiększonej liczby zachorowań. Najgroźniejsze mogą być bowiem nie same objawy grypy, ale jej powikłania.

Grypa. Szczepić się czy nie szczepić?
Szczepionka na grypę jest jednym z rozwiązań, które pozwalają uniknąć tej choroby, albo chociaż jej najbardziej dokuczliwych objawów. Jednak żeby była skuteczna, warto szczepić się już teraz. W przeciwnym razie pozostanie nam profilaktyka.
 
- Istotne jest więc zachowanie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, zasłanianie ust podczas kaszlu czy kichania, używanie jednorazowych chusteczek higienicznych. Równie ważne to, aby osoby z objawami grypy pozostały w domu na czas leczenia – podkreśla lek. med. Lucyna Górska, pulmonolog z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
 
Kto powinien szczepić się na grypę
 
W tzw. grupie ryzyka, czyli wśród najbardziej narażonych na zarażenie grypą, są osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży, chorzy z przewlekłymi schorzeniami serca i płuc czy z obniżoną odpornością. To właśnie one szczególnie powinny rozważyć możliwość szczepienia przeciwko grypie. Zwłaszcza, że często zapomina się o tym, że co roku zbiera śmiertelne żniwo. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że od wszystkich wariantów wirusa na świecie umiera rocznie od 250 do 500 tys. osób. Zdecydowana większość tych osób ma ponad 65 lat. Jest także duży odsetek dzieci do 2 lat.
 
Według przeglądu systematycznego, opublikowanego przez ekspertów Cochrane Collaboration w dniu 7 lipca 2010, szczepionka przeciw grypie może znacznie złagodzić objawy choroby. Nie zawsze bowiem ustrzeże przed samą infekcją. Skuteczność szczepionki zależy od tego, na ile jej twórcom udało się przewidzieć typ szczepów, krążących w danym sezonie epidemiologicznym. Najlepiej szczepić się przed sezonem grypowym, którego szczyt w Polsce przypada na styczeń i luty. Poleca się więc, by szczepienie odbyło się przed końcem października.
 
Jak zapobiegać grypie
 
Jeśli nie zdecydujemy się na szczepienie przeciwko grypie, warto pamiętać o profilaktyce. Może ona mieć znaczący wpływ na obronę przed zachorowaniem, nawet w czasie, gdy zacznie się epidemia. Podstawą jest oczywiście dobra forma fizyczna, zdrowe odżywianie i unikanie używek. Ale warto też położyć szczególny nacisk na higienę.
 
- W nieswoistej profilaktyce zachorowania na grypę stosuje się: częste sprzątanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się chory na grypę, z zastosowaniem dowolnego środka dezynfekującego o aktywności wirusobójczej. Stosowana jest też dezynfekcja powietrza za pomocą promieniowania ultrafioletowego lub środków dezynfekujących w postaci aerozolu. Kichający i kaszlący pacjenci są niebezpieczni dla innych, więc zaleca się unikanie bądź ograniczenie kontaktu z chorymi na grypę – wylicza laryngolog Dmitry Tretiakow, lek. med. z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.


Tagi:
źródło: