Dożynki Prezydenckie w Spale
Jeszcze przed rozpoczęciem obchodów święta plonów Para Prezydencka wspólnie ze złotą medalistką igrzysk w Rio Anitą Włodarczyk złożyła kwiaty przy kamieniu upamiętniającym lekkoatletkę i mistrzynię olimpijską Kamilę Skolimowską. Przedwcześnie zmarła w 2009 r. lekkoatletka jest patronką stadionu, na którym odbywają się dożynki.
Po nabożeństwie odprawionym w intencji rolników przez biskupa diecezji łowickiej Andrzeja F. Dziubę Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa. Po niej Andrzej Duda wygłosił przemówienie.
Prezydent z małżonką odwiedzili też rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw.
Dzień wcześniej - w sobotę - Małżonka Prezydenta RP wzięła udział w prezentacji grup z całego kraju uczestniczących w konkursie na najpiękniejszy i najokazalszy wieniec dożynkowy. Przed rozpoczęciem mszy św. przed kaplicą odbyło się uroczyste wręczenie przez Parę Prezydencką dyplomów dla grup wieńcowych.
Praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i społeczeństwa, wymaga wielkiego wysiłku i wiedzy - powiedział w niedzielę w Spale prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich. Podkreślił, że polska żywność jest powodem do dumy.
- To zaszczyt dla prezydenta Rzeczypospolitej, że może zaprosić do siebie polskich rolników po to, żeby im podziękować i otrzymać od nich wspaniałe dary. Ogromnie za to dziękuję w imieniu całego polskiego narodu, całego naszego społeczeństwa - powiedział Andrzej Duda.
Podkreślił, że praca rolników wymaga wielkiego wysiłku, a dzisiaj także olbrzymiej wiedzy. Dodał, że w pracy rolników także przysłowiowe szczęście związane choćby z aurą odgrywa tak ogromne znaczenie.
Prezydent dodał, że praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i polskiego społeczeństwa. - Albowiem bezpieczeństwo żywnościowe ma charakter absolutnie strategiczny - zauważył.
- A my wszyscy, dzięki państwa pracy, dzięki pracy polskich rolników jesteśmy z polskiej żywności tak ogromne dumni i słuchamy kiedy jest ona chwalona praktycznie wszędzie tam, gdzie jest dostępna na świecie - powiedział prezydent Duda. Dodał, że polskie
produkty są poszukiwane na świecie.
- To już 89 lat od pierwszych dożynek prezydenckich, na które wtedy w II Rzeczypospolitej polskich rolników zaprosił pan prezydent Ignacy Mościcki - przypomniał prezydent Duda.
Przypomniał, że pierwsze dożynki nawiązujące do tradycji II RP w 2000 r. organizował prezydent Aleksander Kwaśniewski, a kontynuowali je kolejni prezydenci - Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.
- Cieszę się ogromnie, że państwo przyjmujecie także i moje zaproszenie jako Prezydenta RP i możemy się tutaj spotkać - powiedział prezydent.
Czytaj dalej na następnej stronie...