Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w końcu lutego br. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. i pozostała na tym samym poziomie co przed rokiem oraz miesiącu poprzednim.
Bezrobocie niższe niż szacowaliśmy
Co ciekawe, stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego be. była o 0,1 pkt proc niższa niż szacowało Ministerstwo Pracy. Z czego to wynika? Faktyczna liczba bezrobotnych była o 1,5 tys. niższa niż wstępnie poinformowały nas urzędy pracy. Dodatkowo liczba pracujących, jaką przyjmujemy do szacunków, bazowała na danych o liczbie pracujących z końca stycznia br., tymczasem faktyczna wielkość była wyższa.
W końcu lutego 2025 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 846,6 tys. bezrobotnych. To tylko nieznacznie, bo o 1,3 tys. więcej niż w końcu lutego 2024 r. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o 8,9 tys.
Sytuacja w regionach dotkniętych powodzią
W województwach dolnośląskim, śląskim, opolskim oraz lubuskim, na obszarach których wprowadzono stan klęski żywiołowej, stopa bezrobocia w końcu lutego 2025 r. wyniosła odpowiednio 5 proc., 3,9 proc., 6,3 proc. oraz 4,9 proc. To oznacza, że tylko w województwie opolskim wskaźnik był wyższy niż w kraju.
W lutym br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim, śląskim i opolskim pozostała na tym samym poziomie, a w województwie lubuskim wzrosła o 0,1 pkt. proc.
Bezrobocie w Polsce najniższe w UE
Ostatnie dane Eurostatu wskazują, że Polska – razem z Czechami – odnotowała w styczniu br. najniższy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej (2,6 proc. liczone według metodologii Eurostatu). To o 0,1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem i o 0,4 pkt proc. mniej niż w styczniu ub.r. W tym czasie średnia w Unii Europejskiej wyniosła 5,8 proc., a w strefie euro 6,2 proc.