Czynnikiem zwiększającym powierzchnię uprawy ziemniaków w tych krajach jest stopniowo rosnący popyt na ziemniaki z przeznaczeniem do przetwórstwa spożywczego na frytki i chipsy, stymulowany wysoką dynamiką produkcji i wywozu przetworów ziemniaczanych.
Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej największą zwyżkę powierzchni uprawy miała miejsce na Słowacji o 6%, Rumunii o 4,4% i w Polsce o 2%. W pozostałych krajach regionu była stabilizacja areału obsadzonego tymi warzywami, w miarę minimalny jego spadek. W skali całej UE- 8 areał uprawy ziemniaków łącznie w 2019 r. ocenia się na 1,75 mln ha, a więc o 2,4% powyżej poziomu z roku wcześniejszego.
Warunki agrometeorologiczne podczas wegetacji w 2019 r. były wyjątkowo niekorzystne, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Nieco lepsza była sytuacja pogodowa w Europie Zachodniej, gdzie wprawdzie plony sporo się zwiększyły w porównaniu z bardzo niesprzyjającym 2018 r., ale w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat ich poziom, ale z wykluczeniem Francji był od kilku do kilkunastu procent mniejszy.
Zbiory ziemniaków w sumie w UE-28 wzrosły z 52,0 w 2018 r. do 56,9 mln ton w 2019 r., czyli o 9%, przy czym zwyżka ta wynikała z większych zbiorów w Niemczech i Wielkiej Brytanii - po 1,5 mln ton, w Holandii o 1,1 mln ton oraz w Belgii o 1 mln ton.