Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Ciągnik Steyr IMPULS CVT Agroperfekt
2020-07-20 -
Żarówki i akcesoria RE0652
2011-12-14 -
Agregat Uprawowy Z Wałem Przednim 3,0 M
2014-01-06
Plantacje ogórków zagrożone mączniakiem
Zarówno decyzję o terminie jak i o sposobie walki z mączniakiem rzekomym dyniowatych należy podjąć na podstawie wnikliwej obserwacji upraw.
Do pierwszych objawów choroby roślin z polowych plantacji oraz upraw pod osłonami pojawiają się w trzecim tygodniu czerwca oraz na przełomie lipca w każdym etapie rozwoju ogórków.
Mączniak rzekomy dyniowatych potrzebuje do swojego rozwoju chłodnych i wilgotnych nocy o temperaturze 15-16 stopni Celsjusza i długo utrzymująca się mgła oraz ciepłe i słoneczne dni, gdzie temperatura wynosi 20-25 stopni Celsjusza.
Niezależnie od stopnia nasilenia choroby oraz odporności poszczególnych odmian, należy mączniaka rzekomego dyniowatych zwalczać poprzez odpowiednie zabiegi. Szczególnie trzeba mieć na uwadze młode rośliny.
Aby ochronić ogórki przed tą chorobą należy zastosować środki ochrony roślin przed wystąpieniem choroby lub zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów. Następne trzeba powtarzać co 7-10 dni aż do końca zbiorów. Niemniej jednak termin zabiegu powinien uwzględnić karencję środka ochrony roślin.
Do czynników ograniczających pojawienie się mącznika rzekomego dyniowatych należy uprawianie odpornych odmian ogórków oraz założenie plantacji w dużej odległości od zbiorników wodnych, lasów i innych zadrzewień czy łąk, gdzie często występują nocne mgły.