Zaawansowanie prac polowych i siewów warzyw gruntowych pod koniec marca i na początku kwietnia 2024 r. było zróżnicowane.
Do nieznacznych opóźnieÅ„ tych prac wzglÄ™dem Å›redniej wieloletniej, doszÅ‚o szczególnie w póÅ‚nocno-wschodniej i poÅ‚udniowo-wschodniej części kraju. WywoÅ‚ane byÅ‚y one gÅ‚ównie nadmiernym uwilgotnieniem gleby, z lokalnie wystÄ™pujÄ…cymi zastoiskami wody, ale też niskimi temperaturami powietrza i powolnym nagrzewaniem siÄ™ podÅ‚oża.
Bardziej sprzyjajÄ…ce warunki zaobserwowano w centralnej i zachodniej Polsce. W rejonach tych prace agrotechniczne realizowane byÅ‚y w zalecanych terminach, zaÅ› siewy warzyw, tj. szczególnie marchwi, pietruszki i cebuli sÄ… bardziej zaawansowane w porównaniu z rokiem ubiegÅ‚ym.
W wielu rejonach kraju rozpoczęły siÄ™ już wschody warzyw, przy czym notowane w marcu stosunkowo wysokie temperatury powietrza i duża wilgotność gleby skutkowaÅ‚y wzrostem presji ze strony chorób grzybowych i szkodników. Z obawy przed wystÄ…pieniem strat przymrozkowych wielu producentów zdecydowaÅ‚o siÄ™ na produkcjÄ™ warzyw z rozsady, która jest wysadzana do gruntu w późniejszym terminie.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/DK