W krajach UE-5, tj. Niemcy, Belgia, Francja, Holandia i Wielka Brytania, areał ich uprawy wyniósł 841 tys. ha i był niższy w porównaniu z rokiem poprzednim o 0,2%. Czynnikiem stabilizującym powierzchnię uprawy ziemniaków w tych krajach, jest systematycznie zwiększające się zapotrzebowanie na ziemniaki z przeznaczeniem do przetwórstwa spożywczego na frytki i chipsy, stymulowane wysoką dynamiką produkcji i eksportu przetworów ziemniaczanych. Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej areał uprawianych ziemniaków zwiększył się jedynie w Rumunii i na Słowacji.
Warunki agrometeorologiczne w trakcie wegetacji w 2018 r. były wyjątkowo niesprzyjające, jak susza i bardzo wysokie temperatury w okresie wzrostu bulw i akumulacji plonu, zarówno w Europie Zachodniej, jak i Środkowo-Wschodniej. W wyniku czego plony we Francji, Belgii i Holandii zmalały o 10-12%, a w Niemczech aż o 25%.
Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej kilkunastoprocentowa obniżka plonów miała miejsce w Polsce, Litwie, Łotwie i na Słowacji. Z kolei w Rumunii, która jest istotnym kontrahentem dla polskich eksporterów ziemniaków, plony zwiększyły się w porównaniu z 2017 r. o 5% do 191 dt/ha.