Ceny cebuli w Polsce
Przeciętnie w zeszłym miesiącu za cubulę do bezpośredniego spożycia w skupie płacono o 45% mniej w skali roku, tj. na poziomie 0,68 zł/kg - spadek o 7,2% w odniesieniu do sierpnia 2012 roku.
Podobna skala spadków cen obserwowana była na rynkach hurtowych. Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w sierpniu 2014 roku ceny oferowane za to warzywo na największych rynkach w kraju wahały się przeciętnie od 0,82 do 1,17 zł/kg i były o 30-35% mniejsze niż w roku poprzednim.
Ceny cebuli w UE
Na sytuację cenową na polskim rynku cebuli w ostatnich tygodniach, oprócz większej podaży warzyw w kraju, wpływ miała również sytuacja na rynkach zagranicznych. Ceny cebuli odnotowały znaczne spadki również w zachodnich krajach Wspólnoty. W wyniku zwiększonej podaży w Niemczech (za AMI Informiert) ceny tego warzywa pod koniec sierpnia tego roku były niższe o 64% niż w roku poprzednim, a także o 9% niż dwa lata wcześniej, tym samym kształtując się w granicy 10,5 euro/100 kg.
Mniejsza skala zniżek obserwowana była w Wielkiej Brytanii. Kilogram cebuli w hurcie (dane Department Of Environment, Food And Rural Affairs) średnio w sierpniu tego roku kosztował tam 0,29 GPB/kg, a więc o 29% mniej niż w analogicznym okresie niż przed rokiem. Za mniejsze ceny cebuli w tym kraju, w dużym stopniu odpowiedzialna była spora konkurencja ze strony Holandii, co między innymi wynikało z wprowadzenia przez Rosję embargo na import warzyw i owoców z Unii Europejskiej.
Eksport cebuli
Część cebuli wysyłanej z UE-28 do Rosji będzie musiała być zagospodarowana na rynku wspólnotowym, co z kolei przełoży się na zniżki w następnych miesiącach. Według danych Eurostatu, w minionym roku całkowity eksport cebuli z Unii Europejskiej wyniósł 768 tys. ton, z czego 11% tej wielkości trafiło na rynek rosyjski.
Głównym eksporterem do Rosji była Holandia, z kontyngentem wysyłki wynoszącym 66 tys. ton. W Holandii (za ui-info.nl), która jest największym producentem tego warzywa w Unii Europejskiej, ceny cebuli w drugiej połowie sierpnia zmalały o 60-65% w obrębie roku.
Obniżenie się cen to również konsekwencja wysokiej podaży cebuli. Według portalu ui-info.nl tegoroczne plonowanie w tym kraju zapowiada się dosyć dobrze. Sprzyjać będzie wysokiej produkcji i dalszemu spadkowi cen nie tylko na rynku krajowym, ale też europejskim.