W ciągu tych sześciu tygodni ceny wieprzowiny wzrosły o 11%, czyli o 0,58 zł/kg. Zwyżki obserwowano także na rynku unijnym. Na terenie krajów Wspólnoty średnia cena żywca wyniosła 174,88 euro/100 kg i była o 6% wyższa. Według Komisji Europejskiej, wieprzowina najbardziej podrożała we Włoszech, Niemczech i w Hiszpanii.
Zdaniem specjalistów, wzrosty cen wynikają z ograniczonej podaży żywca na rynku oraz sezonowych czynników, jakie miały miejsce w II kwartale bieżącego roku. Elementem wspierającym wzrost cen był również dynamiczny wzrost eksportu.
W okresie od stycznia do końca kwietnia bieżącego roku notowano 17-procentowy wzrost wywozu w ujęciu rocznym. Warto przy tym zaznaczyć, że jednocześnie zmalał nieznacznie import mięsa – o 0,7%, co miało przełożenie na poprawę salda wymiany handlowej.
Jak podają analitycy Banku BGŻ, w lipcu można oczekiwać kontynuacji podwyżek cen na rynku krajowym, jednak nie powinny one być już tak wysokie.
Czynnikiem oddziałującym w kierunku dalszego umacniania się cen byłby dynamiczny wzrost wywozu, a także mniejsza podaż mięsa na rynku, czyli malejąca produkcja.