Unijny eksport wołowiny do Japonii wzrósł o 20%
Dynamika wzrostu importu w drugim i trzecim kwartale była już jednak mniejsza niż na początku roku i wyniosła 6%, a pod koniec roku przywóz może być jeszcze niższy. Największymi dostawcami wieprzowiny do Japonii w omawianym okresie była UE i USA. Unijny wywóz wieprzowiny do Japonii wzrósł w ciągu roku o 20% i stanowił 37% całkowitego japońskiego importu wieprzowiny wobec 34% w trzech kwartałach 2015 r. Według FAMMU/FAPA, wysokie dostawy z UE miały zwłaszcza miejsce w pierwszym półroczu br., a największa dynamika wzrostu dotyczyła wywozu z Hiszpanii. Pozostali eksporterzy, tj. USA, Kanada i Meksyk również zwiększyli wysyłki do Japonii, jednak w mniejszym stopniu niż UE.
Wartość sprowadzonej wieprzowiny do Japonii w trzech kwartałach br. wzrosła w mniejszym stopniu niż wolumen – o 7% do 337 mld JPY. Ceny jednostkowe w imporcie, wyrażone w jenach, spadły bowiem w ciągu roku o 3%. Jednak z uwagi na aprecjację jena względem euro i dolara amerykańskiego w tym okresie, główni eksporterzy zwiększyli ceny eksportowe w swoich walutach.
W trzecim kwartale br. średnia wartość jednostkowa eksportu wyrażona w euro i dolarach była o 17% wyższa, pomimo 2% spadku wartości w jenach. W październiku br. narodowy bank japoński podejmował działania w kierunki odwrócenia deflacji, co przyczyniło się do dewaluacji jena. Może to spowodować obniżenie konkurencyjności wieprzowiny wysyłanej na rynek japoński i spadek dynamiki wzrostu wywozu w najbliższych miesiącach.
Japonia jest największym na świecie importerem netto wieprzowiny. Jak wynika z prognoz USDA, w 2016 r. japońska produkcja wieprzowiny powinna wzrosnąć o 2% w skali roku do 1,28 mln ton wraz z odbudową pogłowia prosiąt po dwóch latach spadku z powodu PED. USDA prognozuje, że w 2016 r. Japonia sprowadzi 1,32 mln ton wieprzowiny, czyli o 4% więcej niż w 2015 r.