| Autor: redakcja1

Światowy handel wieprzowiną

Jak wynika z szacunków FAO, globalny handel wieprzowiną zmniejszył się w 2017 r. o 0,7% do 8,2 mln ton względem 14% zwyżki w 2016 r. To znaczne spowolnienie odzwierciedla 14% obniżka chińskiego importu do 2,2 mln ton.

Światowy handel wieprzowiną
Chiny pozostaną jednak w dalszym ciągu największym odbiorcą wieprzowiny na świecie. Spadek zakupów jest wynikiem zwiększonej produkcji krajowej oraz mniejszego popytu konsumenckiego. W 2017 r. mniej wieprzowiny sprowadziły również Wietnam i Rosja. Zwiększył się z kolei przywóz ze strony Meksyku, Japonii, Korei Płd., Chile, Kolumbii i Filipin.
 
Wśród eksporterów, dostawy wieprzowiny na rynki zagraniczne wzrosły w zeszłym roku w USA, Meksyku, Kanadzie i Chile, a spadku wysyłek oczekiwano się ze strony UE, Brazylii i Tajlandii. Amerykański eksport miał zwiększyć się o 8,2% do 2,5 mln ton, przede wszystkim do Japonii, Korei Płd. i Meksyku.
 
Brazylia prawdopodobnie obniżyła wywóz o 2,7% do 866 tys. ton ze względu na mniejsze zapotrzebowanie ze strony Chin. Większe były jednak dostawy brazylijskiego mięsa do Rosji, Angoli, Argentyny i Urugwaju. Unijny eksport miał zmaleć o 9,6% do 2,8 mln ton, głównie ze względu na ograniczenie produkcji oraz redukcję popytu importowego, zwłaszcza chińskiego.
 
Pod koniec 2016 r. i na początku br. ceny wieprzowiny powoli spadały. Od marca do czerwca br. ceny znowu rosły ze względu na wzmożony popyt importowy. W czerwcu br. ceny eksportowe wieprzowiny na rynku globalnym sięgnęły 2,75 USD/kg i były o 6% większe niż przed rokiem i najwyższe od stycznia 2015 r. Była to średnia cen od czterech największych eksporterów – UE, USA, Kanady i Brazylii.
 
Zwyżka ta była głównie efektem wysokich cen unijnych, zwłaszcza w kwietniu i maju br., gdy przewyższały średnią od pozostałych eksporterów o 6%. Konkurencyjność unijnej wieprzowiny była wtedy najniższa od lutego 2014 r. Kanadyjskie ceny wzrosły szczególnie w drugim kwartale br. wraz ze zwiększeniem wartości CAD.
 
W mniejszym stopniu podskoczyły w górę ceny amerykańskie. Wysoki popyt wewnętrzny był czynnikiem wspierającym ceny w krajach będących głównymi producentami. Jedynym wyjątkiem była Brazylia, gdzie ceny wieprzowiny zmalały z uwagi na osłabienie reputacji brazylijskich produktów oraz dewaluację reala.
 
Od lipca br. światowe notowania wieprzowiny obniżały się w odpowiedzi na wzrost produkcji w Brazylii. W ostatnim kwartale 2017 r. średni indeks cen wieprzowiny według FAO wyniósł 130 pkt i był o 8% niższy niż w trzecim kwartale br. i już tylko o 1% wyższy niż w czwartym kwartale 2016 r. Przyczyną spadku cen był wzrost produkcji oraz obniżenie importu.


Tagi:
źródło: