Jak wynika ze wstępnych danych MRiRW, w pierwszej połowie 2014 roku sprzedaż tego rodzaju mięsa na rynki zagraniczne była mniejsza o 15% w odniesieniu do analogicznego czasu w 2013 r. i wyniosła 177 tys. t – podaje Bank BGŻ.
Po zniżkach na początku roku, obserwowaliśmy na rynku dynamikę wzrostową sprzedaży zagranicznej, w szczególności w miesiącach marzec-maj. Jednak w czerwcu zanotowano sporą zniżkę eksportu do poziomu 25 tys. t. Tak niski kontyngent notowany był ostatnio w marcu 2014 roku, a więc bezpośrednio po wprowadzeniu ograniczeń w handlu zagranicznym mięsem wieprzowym.
Import wieprzowiny
W analizowanym czasie wzrósł import wieprzowiny. Podczas pierwszego półrocza do kraju sprowadzono 296 tys. t, czyli o 2% więcej w ujęciu rocznym. W efekcie dalszemu pogorszeniu uległo saldo handlu zagranicznego. W okresie styczeń-czerwiec tego roku ujemne saldo wyniosło 119 tys. t w odniesieniu do 84 tys. t w tym samym czasie w 2013 r.
Kierunki eksportu wieprzowiny
Analizując kierunki eksportu, warto zauważyć przyrost kontyngentu mięsa sprzedawanego na rynek amerykański. Przez pierwsze sześć miesięcy 2014 roku na ten rynek wyeksportowano 7,5 tys. t mięsa, co oznacza wzrost o 500% w odniesieniu do 2013 r. W strukturze eksportu zwiększał się również udział Hongkongu, gdzie sprzedano 14 tys. t mięsa, tj. o 150% więcej.
źródło: Gospodarz.pl/BGŻ foto:
LIR