Francuskie organizacje zrzeszające rolników zwróciły się do władz UE o rozszerzenie wsparcia z tytułu wprowadzenia przez Rosję embarga importowego na sektor wieprzowiny, podobnie jak w sektorze owoców i warzyw oraz mleka – podaje FAMMU/FAPA.
Zdaniem Komisji Europejskiej, unijni producenci mięsa nie zostali dotknięci rosyjskimi restrykcjami. W związku z tym francuska organizacja przemysłu mięsnego SNIV SNCP przypomina, że eksport wieprzowiny z UE do Rosji wynosił 750 tys. ton rocznie, co stanowiło 20% łącznej wysyłki do krajów trzecich. Francja miała blisko 10% udział w sprzedaży unijnej wieprzowiny do Rosji, a jej wartość sięgnęła 150 mln EUR.
Spadek cen wieprzowiny
Wprowadzenie przez Rosję zakazu importu w lutym 2014 roku spowodowało obniżkę cen wieprzowiny o 0,15 EUR na kg, co jest równe stratom dla francuskich rolników rzędu 15 EUR na jedną sztukę żywca. Tamtejsze rzeźnie utraciły już z tego tytułu 80 mln EUR. W 2014 r. straty we francuskim sektorze wieprzowiny mogą wynieść 500 mln EUR, a w całej UE nawet 5 mld EUR.
Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE w dniu 5 września 2014 roku państwa członkowskie UE mają przedstawić następne propozycje dotyczące reakcji UE na wprowadzenie obostrzeń w handlu przez Rosję. Niemniej jednak, Komisja Europejska rozważa uruchomienie pakietu pomocy celowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie dotkniętych restrykcjami Rosjan.
Poza tym znacznie większego wsparcia UE domagają się kraje członkowskie, ponoszące największe straty w wyniku embarga, a więc państwa bałtyckie oraz Finlandia. Proponują one m. in. przegląd cen interwencyjnych i przywrócenie refundacji eksportowych dla produktów objętych rosyjskimi sankcjami.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podst.: ThePigSite, Agra Facts z dn. 03.09.14 foto:
sxc.hu