Zniesienie opłat za świadectwa zdrowia
Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem z dnia 9 lutego br., nie wymaga się świadectw zdrowia dla świń przemieszczanych do rzeźni ze stad urzędowo wolnych od wirusa choroby Aujeszkyego oraz z punktów skupu do rzeźni, pod warunkiem, że świnie te są bezpośrednio przemieszczane z gospodarstwa pochodzenia lub punktu skupu do rzeźni. Natomiast zwolnione z opłat są przesyłki zwierząt kierowane bezpośrednio do rzeźni.
Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dokonanie zmian w rozporządzeniu z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkye’go u świń (Dz.u.2015.189) w zakresie poobierania opłat za wystawiane świadectwa zdrowia.
Przedmiotowe rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 57 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2014 r. poz. 1539) upoważniającego ministra właściwego do spraw rolnictwa do wprowadzenia programów zwalczania chorób zakaźnych zwierząt opracowanych przez Głównego Lekarza Weterynarii.
W załączniku do wydanego przez Ministra rozporządzenia w sprawie programu zwalczania choroby Aujeszkyego, punkt 2.6.3 przewiduje pobieranie opłat za wystawianie świadectw zdrowia wprowadzonych obowiązkowo tym programem przy przemieszczaniu zwierząt.
Natomiast zgodnie z zapisem ust 4. art. 57 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt realizacja programu, czyli wprowadzonych w nim rozwiązań mających na celu zwalczanie i monitoring choroby Aujeszky’go, jest (i powinna być) finansowana z środków budżetu państwa.
Zdaniem KRIR, hodowcy i producenci świń ponoszą nadmierne i zbędne koszty opłat za wystawianie świadectw zdrowia przez urzędowych lekarzy weterynarii wraz kosztami dojazdu, na co zwracono uwagę resortowi rolnictwa, w opiniach dotyczących projektów funkcjonowania tego programów w poprzednich latach.
Gdyby program zwalczania choroby Aujszky’ego został wprowadzony na podstawie art. 57d ustawy, jako program realizowany dobrowolnie przez podmioty prowadzące działalność w zakresie utrzymywania trzody chlewnej, nie budziło to wątpliwości z nałożeniem dodatkowych obciążeń finansowych związanych z opłatami za świadectwa zdrowia.
W związku z powyższym samorząd rolniczy uważa, że punkt 2.6.3. Opłaty za wystawianie świadectw zdrowia oraz wynagrodzenia - załącznika do rozporządzenia jest niezgodny z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt i należałoby go zmienić tak, aby wynagrodzenia dla lekarzy weterynarii, za wystawienie świadectw zdrowia dla świń w obrocie krajowym pokrywane były z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej podobnie jak za inne czynności wykonywane przez nich w ramach Programu.