Międzynarodowe Targi Żywności World Food Warsaw 2014 odbędą się w dn. 9-11 kwietnia 2104 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Patronat nad imprezą objęła Agencja Rynku Rolnego.
W czasie targów odbędzie się m.in. konferencja „Jak sprzedawać do Francji?”. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ten kraj to czwarty odbiorca naszych produktów wśród krajów UE. W 2013 r. wartość eksportu do Francji wyniosła 1,2 mld euro. Organizatorzy World Food Warsaw 2014 doceniają wagę kraju nad Loarą, jako naszego partnera w interesach i chcą zachęcić polskich producentów żywności do jeszcze większej ekspansji na tym rynku. Temu ma służyć konferencja nt. rynku we Francji.
- Podczas panelu omówimy podstawowe bariery wejścia na rynek francuski - jak je łatwo pokonać by być widocznym na rynku francuskim – mówi Agnieszka Szpaderska, project manager targów World Food Warsaw 2014. – Gościom i wystawcom zwrócimy uwagę na to, czego oczekują francuskie firmy oraz na czym polega specyfika robienia biznesu z Francuzami.
Panel zakończy się podsumowaniem: „Dlaczego warto sprzedawać do Francji - co polskie firmy zyskują na sprzedaży i co tracą, kiedy zostawiają rynek francuski innym krajom z naszego regionu.”
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ubiegłym roku w eksporcie żywności osiągnęliśmy poziom 19 miliardów 957 mln euro. Dynamika eksportu rolnego wyniosła 11,5 proc. w stosunku do roku 2012 i była znacznie większa od dynamiki całego polskiego eksportu (6,5 proc.). Wzrósł też udział eksportu rolno-spożywczego w eksporcie ogółem. W ujęciu wartościowym jest to wzrost z 12,5 proc. w 2010 roku do 13,1 proc. w roku 2013. Planuje się, że w tym roku eksport tych produktów powinien wzrosnąć o ok. 10 proc.
Największym odbiorcą polskiej żywności jest Unia Europejska, na którą przypada 78 proc. eksportu. Wśród krajów unijnych na pierwszym miejscu znajdują się nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, gdzie wyeksportowaliśmy produkty o wartości 4 mld 545 mln euro. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania – 1 mld 494 mln euro. Kolejne miejsca zajęły: Republika Czeska, Francja, Włochy, Holandia i Słowacja.