Niewątpliwym atutem bydgoskiego obiektu jest jego wielkość, dostępność parkingów jak również położenie, z dala od zatłoczonego centrum miasta przy bardzo dobrym połączeniu komunikacyjnym dla przyjeżdżających z różnych części kraju.
Organizatorzy spodziewają się udziału blisko 150 wystawców z kraju i zagranicy, którzy zaprezentują bogatą ofertę wszystkiego, co niezbędne w chowie i hodowli zwierząt począwszy od genetyki poprzez pasze i systemy ich zadawania, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie budynków inwentarskich (również ich projekty i budowę), a także maszyny do zbioru i konserwacji pasz.
Targi to jednak nie tylko ekspozycja firm. W 25-letniej historii imprezy, co roku niezwykle istotnym elementem była i jest konferencja naukowo-techniczna. W tym roku zapowiada się ona bardzo interesująco. Pierwszego dnia targów dla hodowców trzody chlewnej, dr Tomasz Schwarz z UP w Krakowie, poprowadzi panel dyskusyjny, którego uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie „Ilość czy jakość – co ważniejsze w produkcji wieprzowiny? Tego dnia również odbędzię się Forum Drobiarskie, w trakcie, którego Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poruszy najaktualniejsze problemy branży m.ni. dotyczące jej ochrony przed ataakmi pseudoekologów. Także w piątek KPODR w Minikowie wraz z Instytutem Medycyny Weterynaryjnej UMK w Toruniu, zapraszają na wykłady traktujące o zdrowiu i dobrostanie bydła, świń i drobiu.
Dwudniowy cykl prelekcji przygotowała Politechnika Bydgoska pod hasłem „Nauka z regionu“. W piątek pojawią się tematy związane z produkcją roślinną, a w sobotę prelgenci skupią się na produkcji zwierzęcej.
Dla hodowców bydła mlecznego, drugiego dnia targów, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz zaproszeni goście, zapraszają do dyskusji w ramach spotkania pt. Branża mleczarska ludziom i środowisku.
Bardzo ważnym elementem tegorocznej Fermy, będzie II Forum Biogazu i Biometanu, w trakcie którego, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego, postara się przybliżyć hodowcom możliwości, rozwiązania, korzyści i problemy związane z posiadaniem biogazowni przy własnym gospodarstwie. Omówione zostaną kwestie prawne, finansowe, dotyczące stosowania substratów i zagospodarowanie pofermentu. O swoich doświadczeniach opowiedzą również właściciele już działających instalacji.
Ze szczegółowym programem konferencji można zapoznać się na stronie https://targiferma.com.pl/program/konferencje/.
Już po 20 grudnia br. wszyscy, którzy chcą otrzymać bezpłatną kartę wstępu na targi, będą mogli zarejestrować się na stronie imprezy https://targiferma.com.pl/dla-gosci/rejestracja-uczestnika/
- Mimo, że czas dla branży rolniczej nie jest łatwy i wciąż niepewna sytuacja na rynkach, szczególnie zbożowym i maszyn rolniczych, mocno dotyka ten sektor gospodarki wierzymy, że przyszłoroczna FERMA potwierdzi, jak ważną częścią rolnictwa jest profesjonalna hodowla zwierząt i produkcja żywności najwyższej jakości, u podstaw których, leżą dobrostan, zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko naturalne. Duże zainteresowanie imprezą wśród hodowców oraz wsparcie jakiego udzielają nam Kujawsko Pomorska Izba Rolnicza, KPODR Minikowo oraz federacje i związki branżowe, pozwala nam optymistycznie patrzeć na edycję 2024, dlatego już dziś zapraszam wszystkich do Bydgoszczy - mówi Prezes Zarządu DLG Agrofood, organizatora Fermy, Mariusz Jabłoński.
Zapraszamy do Bydgoszczy, do Hali BCTW w dniach 23 - 25 lutego 2024!