Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
SILOSY
2011-05-25 -
Stord E2K-FC10MC1
2020-02-07 -
Części do modernizacji opryskiwaczy
2016-02-11 -
Mulczery leśne ORSI WPKM-C
2015-03-11
Opolagra 2011 już za nami
W dniach 10-12 czerwca tego roku, na lotnisku w Kamieniu Śląskim niedaleko Opola w gminie Gogolin, odbyła się już VIII edycja Targów Rolnych Opolagra.
Głównym organizatorem tej imprezy jest DLG AgroFood Poznań, należąca do DLG – Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników, posiadającego 125 – letnie doświadczenie w branży rolniczej. Jako cel organizacja ta obrała sobie podniesienie standardów tych targów na wzór wystawy rolniczej o nazwie Agritechnica, która odbędzie się w listopadzie w Hanowerze.
Pod względem wielkości tego typu imprez w Polsce przedstawiających najnowsze osiągnięcia w dziedzinie techniki rolniczej Opolagra jest na drugim miejscu. Co więcej, otóż każdego roku wystawa ta jest odpowiednio modernizowana oraz wprowadzane są do niej rożnego rodzaju nowości. Do tego jeszcze położona jest niedaleko granicy z Czechami oraz Niemcami, a także w pobliżu autostrady, co pozwala na dogodny dojazd do miejsca wystawy oraz nadaje jej międzynarodowy charakter. Poza tym blisko 80 procent zwiedzających dojeżdża z miejscowości oddalonych o ponad 50 kilometrów od miejsca imprezy.
W tym roku udział w Opolagrze wzięło 328 wystawców, którzy zaprezentowali swoją ofertę na łącznej powierzchni 31,5 hektara, czyli o 35 procent (6,5 hektara) większej niż w roku poprzednim. W sumie na terenie lotniska było niemalże 42 tysiące rolników oraz ekspertów z tejże dziedziny.
Ponadto od roku 2008 targi te zostały wzbogacone o Wystawę Bydła, która w tym roku po raz pierwszy była zorganizowana przy współpracy ze Śląskim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W ekspozycji wzięło udział blisko 120 sztuk tego gatunku zwierząt, w tym około 20 cielaków, które walczyły o miano Superczempiona. Zdecydowanym zwycięzcą została krowa o imieniu Aura, której właścicielem jest Henryk Grabiński z Łagiewnik Wielkich.
Czempionaty w poszczególnych kategoriach otrzymały:
-
Annabel 1 – Klimczyk Ryszard (Jałowice 10-12 miesięcy phf-ho)
-
Amica – Urszula i Teodor Kara (Jałowice 10-12 miesięcy phf-rw)
-
Teja 3 – Klimczyk Ryszard (Jałowice 13-15 miesięcy phf-ho)
-
Mierzwa – OHZ Głogówek (Jałowice 13-15 miesięcy phf-rw)
-
Łania 14 – Klimczyk Ryszard (Jałowice cielne phf-ho)
-
Bulwa – OHZ Głogówek (Jałowice cielne phf-rw)
-
Aura – Grabiński Henryk (Krowy w I laktacji phf-ho)
-
Sługa – OHZ Głogówek (Krowy w I laktacji phf-rw)
-
Ballada – KR Kietrz (Krowy w II laktacji i starsze phf-ho)
-
Linda – OHZ Głogówek (Krowy w II laktacji i starsze phf-rw)
-
Bratina – Gawroński Witold (Krowy w laktacji rasy JE)
Z kolei wiceczempionaty posiadają:
-
Dolina – Grabiński Henryk (Jałowice 10-12 miesięcy phf-ho)
-
Osika – OHZ Głogówek (Jałowice 10-12 miesięcy phf-rw)
-
Goma – Hurek Arnold (Jałowice 13-15 miesięcy phf-ho)
-
Tatra 140 – SK Prudnik (Jałowice 13-15 miesięcy phf-rw)
-
Kalorcia – Matejka Joachim (Jałowice cielne phf-ho)
-
Amika 2 – Urszula i Teodor Kara (Jałowice cielne phf-rw)
-
Grenada – Noczyński Hubert (Krowy w I laktacji phf-ho)
-
Haderka – OHZ Głogówek (Krowy w I laktacji phf-rw)
-
Gejsza- Grabiński Henryk (Krowy w II laktacji i starsze phf-ho)
-
Zemsta – OHZ Głogówek (Krowy w II laktacji i starsze phf-rw)
Uczestnicy targów mieli również możliwość zapoznania się z maszynami mających zastosowanie w produkcji zwierzęcej, roślinnej oraz leśnej. Do tego jeszcze każdy zwiedzający mógł wypróbować samodzielnie ładowarki oraz ciągniki z ładowaczami czołowymi na specjalnie do tego przygotowanych 28 torach, co było zupełną nowością na Opolagrze.
W pokazach przy pracach polowych wzięło udział aż 80 maszyn związanych ze zbiorem zielonek jak kosiarki, zgrabiarki, przetrząsacze, opryskiwacze, prasy czy też owijarki. Nie zabrakło również prezentacji urządzeń do sortowania warzyw. Jednakże organizatorzy skupili się tutaj przede wszystkim na rolnictwie precyzyjnym. Dlatego też na 4 specjalnie przygotowanych do tego torach takie firmy, jak: John Deere, New Holland, Acco oraz Claas przedstawiły swoje agregaty uprawowe oraz pługi.
Poza tym, każdy ze zwiedzających mógł uczestniczyć w serii wykładów dotyczących choćby wpływu ciśnienia powietrza w ogumieniu na zużycie paliwa, bezorkowej uprawy jako elementu ochrony środowiska glebowego czy też optymalizacją jakości kiszonki.
Oczywiście nie mogło zabraknąć różnego rodzaju konkursów. W związku z tym w ramach Wystawy Bydła zorganizowano Konkurs Młodego Hodowcy. Rozstrzygnięto także konkurs KRUS pod hasłem „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, a także konkurs Opolagry 2011, w którym to główną nagrodą był Rozsiewacz Bogballe oraz wyjazdy na targi Agritechnica 2011.
Organizatorem tejże imprezy jest DLG AgroFood, w której udział wzięło blisko 328 wystawców. To prawie o jedna trzecia więcej uczestników niż w roku poprzednim. Również powierzchnia wystawiennicza była o 35 procent większa od zeszłorocznej i wyniosła 31,5 ha.
Co jest niezwykle ważne, otóż w tegorocznej edycji każdy ze zwiedzających miał możliwość samodzielnego przetestowania zarówno ładowarek jak i ciągników z ładowaczami czołowymi na niemalże 28 specjalnie do tego przygotowanych torach. Do tego jeszcze można było podziwiać około 80 maszyn podczas prac polowych na specjalnie wyznaczonych do tego poletek doświadczalnych.
Dzięki temu każdy z odwiedzających mógł sobie porównać poszczególne maszyny oraz wybrać spośród nich idealna dla siebie. Ponadto dzięki uprzejmości takich firm jak Joh Deere, New Holland, Acco, Claas odbył sie pokaz rolnictwa precyzyjnego. Co więcej, otóż po raz pierwszy w tym roku we współpracy ze Śląskim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka na tegorocznych targach można było zobaczyć Wystawę Bydła. Wzięło w niej udział blisko 120 sztuk tego gatunku zwierząt.
Ponadto wyłoniono laureatów konkursu zorganizowanego przez KRUS pod hasłem: "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Także organizatorzy przygotowali cos dla zwiedzających, którzy mogli wygrać Rozsiewacz Bogballe oraz wyjazdy na Międzynarodowe Targi Agrotechnika 2011.