Budownictwo ekologiczne, a w szczególności budownictwo drewniane, oferuje wiele technologii zwiększających efektywność energetyczną budynków i obniżających koszty ich utrzymania.
W tracie spotkania wiceminister Mazurek podkreślił, że promocja budownictwa drewnianego wpisuje się w realizację polityki klimatycznej prowadzonej przez resort środowiska.
- Konstrukcje drewniane akumulują węgiel, korzystnie wpływając na środowisko i ochronę klimatu. Dodatkowo, drewno niesie najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi – do produkcji drewna nie są wymagane wysokoenergetyczne paliwa kopalne, jak w przypadku cegły, stali czy plastiku – dodał.
Wiceminister Mazurek zaznaczył również, że wypracowanie instrumentów wsparcia i rozwiązań dla rozwoju branży, które wykraczają poza obszar działalności MŚ wymaga nawiązania współpracy z innymi instytucjami.
- Rozwój budownictwa drewnianego jest jednym z priorytetów Rządu. Zgodnie z ustaleniami Rady Mieszkalnictwa w KPRM wskazane jest podjęcie działań zwiększających udział technologii drewnianej w budownictwie mieszkaniowym, a sektor budownictwa drewnianego może istotnie przyczynić się do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego – powiedział minister Henryk Kowalczyk podsumowując spotkanie.
W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Lasów Państwowych, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Instytutu Techniki Budowlanej, Instytutu Technologii Drewna, a także stowarzyszeń z branży budownictwa drewnianego: Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie, Stowarzyszenia Dom Drewniany i Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.