Tematem przewodnim tegorocznej ekspozycji POLEKO było "efektywne wykorzystywanie zasobów". Wystawie POLEKO towarzyszyła również wystawa techniki komunalnej KOMTECHNIKA oraz GMINA z Salonem Investfield.
W ramach POLEKO podobnie, jak w ubiegłych latach, funkcjonowały cztery salony tematyczne: Salon Czystej Energii, Salon Recyklingu, Salon Aparatury Kontrolno-Pomiarowej oraz Salon Nauki dla Środowiska. Targi obfitowały w wiele wydarzeń, jak: fora, seminaria, konferencje poświęcone zagadnieniom: gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, czystej energii, odnawialnym źródłom energii, innowacjom w bioenergetyce, projektom innowacyjnych na rzecz ochrony środowiska itp. Oto krótka relacja z tych wydarzeń.
Gospodarka odpadami, recykling
Na forum gospodarki odpadami "gorącym" tematem była nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, w myśl której od 1 stycznia 2012 roku to gminy przejmą gospodarowanie odpadami, stając się właścicielem śmieci. Nowelizacja przepisów ma na celu: likwidację dzikich wysypisk śmieci, zapewnienie lepszego poziomu recyklingu odpadów i selektywnej ich zbiórki oraz ograniczenie składowania odpadów ulegających biodegradacji.
Od przyszłego więc roku gminy stają przed nowymi zadaniami. Będą miały za zadanie odbieranie wszystkich odpadów komunalnych, które będą kierowane do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (której budowa, eksploatacja i utrzymanie będzie w gestii gminy), prowadzenie selektywnej zbiórki oraz prowadzenie rocznej sprawozdawczości z gospodarki odpadami komunalnymi na podstawie kwartalnych zestawień od firm odbierających odpady komunalne. Na forum nie zabrakło tematów związanych z kosztami zbiórki odpadów, karami za nie wywiązywanie się z przepisów dotyczących odpadów przez gminy (od 2013 r.) oraz prezentacji nowoczesnych technologii postępowania z odpadami komunalnymi.
Innymi tematami omawianymi na seminariach były: recykling sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz pojazdów i złomu. W celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko składowania i spalania odpadów, wskazano na potrzebę stworzenia skuteczniejszego systemu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Z raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wynika, że w 2010 roku zebrano w Polsce tylko 2,8 kg ZSEE na mieszkańca, mimo że UE nałożyła na wszystkie państwa członkowskie obowiązek zbierania ZSEE w ilości 4 kg na mieszkańca rocznie.
Po raz pierwszy też od 2011 roku powiaty, podobnie jak gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie zbierania i recyklingu porzuconych wraków samochodowych w miejscach publicznych. Według sprawozdań firm recyklingowych (składanych do Urzędów Marszałkowskich) w ubiegłym roku recyklingowi poddano 200 tysięcy pojazdów. Szacuje się że to tylko 1/3 ogólnie rozbieranych samochodów w ciągu roku, pozostałe 2/3 rozbierane jest w szarej strefie. Jeżeli chodzi o recykling zużytych opon, to uważa się, że jest on najlepiej zorganizowany. Według danych za 2010 rok zebrano i oddano do utylizacji 150 tys. ton opon. Część z opon została spalona w cementowniach w specjalnych piecach, a część (ok. 30 tys. ton ) została wykorzystana do produkcji wyrobów wtórnych.
Czysta energia
Forum czystej energii czyli odnawialnych źródeł energii (OZE) odbywało się jednocześnie w dwóch miejscach i poświęcone było zarówno wystąpieniom branżowym, jak i naukowym. W jednym miejscu poświęcono uwagę tematom dotyczącym regulacji prawnych i barierom formalno-prawnym (wydawanie pozwoleń i warunków na przyłączenie do sieci) na rzecz rozwoju OZE. Zaprezentowano pracę kotłów na biomasę, omawiano duńskie technologie biogazowe, a także możliwości rozwoju mikrogazowni rolniczych na terenie naszego kraju. Jeśli chodzi o biogazownie to funkcjonuje ich w Polsce ponad 100 wg MRiRW, ale rolniczych jest tylko 10. Szacuje się, że na terenach wiejskich będą powstawać głównie biogazownie o mocy do 0,5 MW. Należy przy tym pamiętać, że każdej biogazowni trzeba zapewnić wsad, aby pracowała przez cały rok.
Na forum omawiano możliwości dofinansowania większych inwestycji na rozwój OZE z NFOŚiGW. Prezentowano nowinki techniczne - samochód elektryczny w aglomeracji miejskiej czy przybliżono zagadnienia na temat gazu łupkowego. W drugim miejscu (czerwony glob) – prezentowano zasady instalowania i funkcjonowania elektrowni wiatrowych i kolektorów słonecznych. Pokazywano przykłady takich instalacji. Wskazywano na ewentualne problemy przy staraniach o pozwolenia czy montaż takich instalacji. Omówiono możliwość dofinansowania instalacji tego typu przez BOŚ, NFOŚiGW, ponieważ są to instalacje dość kosztowne.
Inną alternatywą dla OZE prezentowaną na targach było budownictwo pasywne nastawione na bardziej energooszczędną budowę poprzez zwiększenie standardów jego izolacji. To tylko niektóre z prezentowanych tematów na targach.
Ochrona środowiska
Alternatywą dla tematu czystej energii były zagadnienia poruszane na forum dotyczącym inwestycji na obszarach Natura 2000, które doskonale uzupełniały się z tematami na innych forach, między innymi związanymi z instalacjami wiatrowymi. Swoje wystąpienia prezentowały różne organizacje na rzecz ochrony środowiska (ptaków, płazów, wody, ziemi).
Tematyka obejmowała zagadnienia ochrony środowiska w kontekście stawianych budowli (instalacji wiatrowych, dróg, zbiorników retencyjnych) i wskazania, jak można ograniczyć negatywne skutki prowadzonych inwestycji przy znajomości chociażby przemieszczania się ptaków i płazów oraz doświadczeń i obserwacji uzyskanych na podstawie istniejących już budowli (farm, elektrowni wiatrowych itd).
Inną tematyką poruszaną w obrębie zagadnień ochrony środowiska były seminaria poświęcone projektom międzynarodowym. Jeden dotyczący gospodarki wodno-ściekowej nt. „Kontroli substancji niebezpiecznych w rejonie Morza Bałtyckiego”, drugi dotyczący gnojowicy nt. „Bałtycka gnojowica - od uciążliwego odpadu do surowca cennego gospodarczo”. W obrębie drugiego tematu, bliższego rolnictwu swoje wystąpienia prezentowali: współuczestnicy projektu - nakreślając zadania i cel projektu, Federacja Zielonych Gaja - obrazująca w liczbach i wykresach fermy wielkoprzemysłowego chowu zwierząt na terenie Polski z uwzględnieniem problematyki środowiskowej i społeczno-ekonomicznej przy tego typu przedsięwzięciach, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy - przedstawiający funkcjonowanie biogazowi zasilanej gnojowicą jako źródłem surowca do wsadu, Instytut Energetyki Odnawialnej - poruszający zagadnienia związane z opłacalnością funkcjonowania małych biogazowi i mechanizmach ich dofinansowania.
Tematyka zagadnień poruszanych na forach tematycznych Targów POLEKO była obszerna i profesjonalna. Każdy zwiedzający mógł znaleźć coś dla siebie, bo oprócz forów dyskusyjnych można było wziąć udział w różnych quizach, konkursach na tematy związane z ochroną przyrody, odnawialnymi źródłami energii itp. W gronie wystawców oprócz instytucji i firm polskich znalazło się wielu przedstawicieli firm zagranicznych pochodzących m. in. z: Niemiec, Austrii, Czech, Danii, Norwegii, Finlandii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii.
Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Oddział Poznański Centrum Doradztwa Rolniczego również znalazł się w gronie wystawców.