W strukturze unijnych zbiorów cytrusów dominują pomarańcze, z niemalże ok. 60–procentowym udziałem w produkcji. W bieżącym sezonie zbiory pomarańczy oceniane są na niecałe 6,3 mln t, co w stosunku do sezonu poprzedniego oznacza blisko 8-procentowy spadek. Podkreślić jednak trzeba, że jakość i wielkość owoców w Hiszpanii i we Włoszech, skąd pochodzi ok. 80% unijnych pomarańczy ogółem, jest oceniana jako dobra.
Mandarynki
Unijne zbiory mandarynek w bieżącym sezonie są szacowane na poziomie blisko 3 mln t, czyli o 13% niższym niż w sezonie poprzednim.
Cytryny
Zbiory cytryn we Wspólnocie prawdopodobnie przekroczą nieznacznie ok. 1,5 mln t, czyli będą niższe o 1,4% w porównaniu do sezonu poprzedniego.
Grejpfruty
Unijna produkcja grejpfrutów jest szacowana na 88,6 tys. t, czyli będzie o 16% niższa w porównaniu z sezonem poprzednim. Spadek unijnych zbiorów cytrusów będzie rzutował na wielkość ich eksportu. Znaczna część tych owoców jest przedmiotem handlu międzynarodowego i w głównej mierze przeznaczona jest na rynek unijny. Z danych Eurostatu wynika, że w ostatnim sezonie 2016/17 blisko połowa zbiorów pomarańczy w Hiszpanii trafiała na eksport, z czego ponad 90% do UE. Wśród rynków pozaunijnych, jeszcze kilka lat temu jednym z największych odbiorców unijnych cytrusów była Rosja, jednak po wprowadzeniu rosyjskiego embargo w 2014 r., na znaczeniu zaczęły zyskiwać inne destynacje, takie jak Chiny, Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.