Przebieg zimy w sezonie 2022/23 był w większości regionów kraju łagodny, a do uszkodzeń mrozowych roślin dochodziło jedynie sporadycznie.
Częste i obfite opady atmosferyczne wy-stępujące od października do lutego uzupełniły zasoby wody w glebie i umożliwiły roślinom rozpoczęcie okresu wegetacji w dobrej kondycji. Po stosunkowo ciepłych pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. temperatura powietrza obniżyła się w marcu i kwietniu prowadząc do opóźnienia rozwoju roślin. Sprzyjało to ochronie pąków kwiatowych przed przemarzaniem.
Spadki temperatur w pierwszej połowie maja doprowadziły jednak w niektórych regionach kraju do uszkodzeń kwiatów. Straty zaobserwowano szczególnie na plantacjach zlokalizowanych w zagłębieniach terenu, które sprzyjają utrzymywaniu się niskich temperatur. Niskie temperatury oraz częste opady deszczu utrudniały prowadzenie zabiegów ochrony, przez co presja chorób grzybowych nasiliła się w tym czasie. Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych aktywność zapylaczy była stosunkowo słaba, co wpłynęło na obniżkę ilości zawiązanych owoców.
Drugim czynnikiem ograniczającym ilość wytworzonych zawiązków było intensywne owocowanie w roku wcześniejszym obserwowane głównie w przypadku jabłoni. Wzrost temperatur w drugiej połowie maja spowodował wzmożoną aktywność szkodników roślin.
Z kolei łagodny przebieg zimy i jedynie krótkookresowe spadki temperatur nie spowodowały uszkodzeń na plantacjach truskawek. Nieznaczne straty w postaci przemarznięcia pąków kwiatowych zaobserwowano jednak w niektórych regionach kraju po przymrozkach występujących pod koniec kwietnia i w maju. W tym roku siew warzyw gruntowych na przeważającym obszarze kraju odbył się w zalecanych terminach, a nieznaczne opóźnienia zanotowano jedynie lokalnie.
Ze względu na spadki temperatur powietrza w maju, wschody warzyw na wielu plantacjach były nierównomierne i rozciągnięte w czasie. Warzywa sadzone w tym okresie z rozsady wymagały w niektórych rejonach kraju stosowania dodatkowych okryw. Nie odnotowano jednak poważniejszych strat mrozowych.
W najlepszej kondycji znajdują się aktualnie warzywa uprawiane pod osłonami. Mimo obserwowanego w maju spowolnienia aktywności fizjologicznej, rośliny pozostają w dobrej kondycji z uwagi na duży zasób wód gruntowych. W takich warunkach, wzrost temperatur powietrza w nadchodzących tygodniach może spowodować szybki przyrost masy roślin.
W bieżącym sezonie poziom zaopatrzenia w materiał siewny odpowiadał potrzebom producentów, lecz coraz większy problem stanowi wzrost jego cen. Znaczna zwyżka cen jest również czynnikiem poważne ograniczającym ilość nabywanych nawozów mineralnych oraz stosowanych środków ochrony roślin. Może to wpłynąć na obniżenie plonowania.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl