Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego zamieścił wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako ósmą i ostatnią na łamach Portalu Gospodarz.pl prezentujemy ocenę zbiorów owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych.
Łączne zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych wyniosły w bieżącym roku 575 tys. t i były o 3,2% wyższe od ubiegłorocznych i o 12,3% więcej od średniej produkcji z lat 2006-2010. W porównaniu do roku poprzedniego zanotowano wzrost produkcji większości gatunków owoców z tej grupy, z wyjątkiem malin i agrestu, których zbiory oszacowano na poziomie niższym.
Plantacje krzewów owocowych i truskawek przezimowały w większości dobrze, jedynie w młodszych uprawach wystąpiły niewielkie uszkodzenia, ponadto przedłużająca się zima wpłynęła niekorzystnie na kondycję upraw truskawek. Warunki dalszej wegetacji były zróżnicowane, lecz dla większości gatunków na ogół sprzyjające (zależne od rejonu kraju).
Do szacunku produkcji truskawek, podobnie jak w latach poprzednich, włączono areał uprawy tego gatunku z ogrodów przydomowych. Wzięto pod uwagę wszystkie, nawet niewielkie, plantacje. Łączne zbiory truskawek w bieżącym roku wyniosły około 166 tys. t i były o 10,5% wyższe od słabych zbiorów 2012 r., lecz o 9,9% niższe od średniej 2006–2010. W wyniku nadmiernych opadów deszczu podczas dojrzewania truskawek, na plantacjach wystąpiło nasilenie szarej pleśni, owoce często gniły i były wodniste, na ogół nienajlepszej jakości. Plonowanie truskawek jesiennych nie wpłynęło znacząco na wysokość tegorocznej produkcji.
Czytaj także: Rekordowe zbiory owoców z drzew w 2013 r.
Produkcja porzeczek w 2013 r. była jedynie o 2,2% wyższa od ubiegłorocznej i o 7,7% wyższa od średnich zbiorów z lat 2006–2010. Łączne zbiory porzeczek wyniosły blisko 199 tys. t, w tym produkcja porzeczek czarnych - 152 tys. t. Należy przy tym podkreślić, że podany wyżej szacunek zbiorów obejmuje całą produkcję, nie tylko towarową, ale także pochodzącą z ogrodów przydomowych i upraw poza sadami. W bieżącym roku bardzo dobrze owocowała porzeczka kolorowa, natomiast plonowanie porzeczek czarnych było zróżnicowane w zależności od rejonu kraju.
Produkcja malin w bieżącym roku była bardzo wysoka, lecz o 5,8% niższa od rekordowej produkcji roku ubiegłego, a także nieco niższa od przewidywanej w poprzednim szacunku (z uwagi na gorsze od przewidywanych plonowanie i skrócenie okresu zbioru odmian jesiennych). Produkcja malin, letnich i jesiennych łącznie, oceniona została na 120 tys. t.
Zbiory agrestu były o 6,9% niższe niż w roku ubiegłym i wyniosły ponad 15 tys. t. Zmniejszenie produkcji agrestu jest przede wszystkim wynikiem ograniczenia areału uprawy tego gatunku.
Łączne zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zostały ocenione na ponad 76 tys. t, tj. o 9,1% więcej niż w 2012 r. i o blisko 37% więcej w porównaniu do średniej produkcji z lat 2006-2010. Przyczyniło się do tego zwiększenie plonowania i zbiorów aronii i borówki wysokiej. W ostatnich latach systematycznie zwiększa się zainteresowanie uprawą obu tych gatunków, a szczególnie borówki wysokiej.
Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w 2013 roku
a) Przeciętne roczne, b) Szacunek przedwynikowy, c) Aronia, borówka wysoka oraz inne krzewy owocowe i plantacje jagodowe..
(kliknij, w rysunek aby go powiększyć)
Źródło: GUS
źródło: Gospodarz.pl/GUS, foto:
sxc.hu