| Autor: mikolaj

Wysoka sprzedaż eksportowa wsparła notowania amerykańskiej soi (19.11.2013)

Najbliższy kontrakt na amerykańską soją, po silnym piątkowym spadku (-2,5%), odnotował wczoraj niewielki ruch w górę (+0,6%). Wsparciem dla wzrostu notowań soi w Chicago okazały się bardzo dobre dane eksportowe ze Stanów Zjednoczonych, opublikowane w najnowszym raporcie USDA.

Wysoka sprzedaż eksportowa wsparła notowania amerykańskiej soi (19.11.2013)

W przeciwnym kierunku poruszały się notowania rzepaku po obu stronach Atlantyku. Na giełdzie Matif majowy kontrakt potaniał wczoraj o 0,3%, zamykając handel ceną 377,5 euro/t (ok. 1576 zł/t). Kanadyjska canola odnotowała w tym czasie większą przecenę, rzędu ok. 1%.

Sprzedaż eksportowa netto amerykańskiej soi za miniony tydzień była rekordowa i wyniosła 87,9 mln buszli. Poprzednie dane wskazywały na eksport w wysokości 82,6 mln buszli.


Szacunkowy postęp zbiorów soi w Stanach Zjednoczonych określa się obecnie na 95% (o 4% więcej niż w tygodniu poprzedzającym). Jednocześnie, zaawansowanie zbiorów zbliżone jest do pięcioletniej średniej na poziomie 96%.

Śledź notowania oleistych na Gospodarz.pl

Notowania z poniedziałku (18.11.2013):

Rzepak (MATIF).
Lutowa seria zamknęła poniedziałkową sesję na poziomie o 1 euro niższym w stosunku do piątku (-0,26%) i wyceniona została na 377,5 euro/t. Notowania paryskiego rzepaku od początku listopada poruszają się w trendzie wzrostowym. Od tegorocznych minimów z lipca br, towar ten podrożał już blisko 40 euro, jednak wciąż znajduje się na poziomach najniższych od trzech lat.

Czytaj o cenach rzepaku na Gospodarz.pl

Soja (CBOT). Styczniowa seria na soję umocniła się wczoraj o ok. 0,6% (+2,6 usd/t), w związku z czym kupujący za tonę tego towaru musieli zapłacić 473,31 usd. Najniższe ceny w br. przypadają na początek sierpnia (ok. 431 usd/t), tegoroczne maksima zostały natomiast odnotowane we wrześniu i sięgały ok. 637 usd/t. Bieżące notowania chicagowskiej soi kształtują się na poziomach z lutego 2012 r.


Czytaj o cenach soi na Gospodarz.pl

Canola.
(kanadyjski rzepak na WCE). Kontrakt styczniowy stracił na poniedziałkowej sesji 5,3 cad/t (-1,1%) i zakończył handel ceną 483,6 cad/t.


Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.



Tagi:
źródło: