Grupa Azoty identyfikuje projekty w zakresie amoniaku odnawialnego
2024-10-30
Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerabiając 2,96 mln ton nasion rzepaku wyprodukowały w 2019 roku ponad 1,7 mln ton pasz rzepakowych.
- Na ostateczne podsumowania 2019 roku przyjedzie jeszcze czas kiedy będziemy już dysponować pełnymi danymi ministerstwa obrazującymi handel zagraniczny śrutą, jak również samym rzepakiem, ale już teraz wyraźnie dostrzegamy zwiększającą się lokalną absorpcję pasz rzepakowych przy jednoczesnym wzroście samozaopatrzenia krajowego w nasiona do przerobu. Polski rzepak jest doskonałym surowcem zarówno do produkcji oleju, ale coraz większego znaczenia nabiera również białko, którego jest równie cennym źródłem. Od lat promujemy wykorzystanie śruty i makuchu rzepakowego w rodzimej produkcji zwierzęcej, z satysfakcją możemy więc wskazać, że zaczynamy dostrzegać efekty także i swojej pracy – powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
- Można śmiało powiedzieć, że szeroko pojęty rynek produktów przerobu rzepaku sprzyja jego uprawie w Polsce. Stabilne ramy dla sektora biopaliw na najbliższe lata powodują, że branża biodiesla będzie potrzebować znacznych ilości oleju rzepakowego, co naturalnie wpisuje się jednocześnie w lepsze zabezpieczanie potrzeb paszowych. Kolejny już rok z rzędu zwiększyliśmy rodzimą podaż śruty rzepakowej, co umacnia ją na pozycji lidera wśród krajowych źródeł białka paszowego. Jakość, stabilność dostaw i aspekt non-GMO to chyba najważniejsze kwestie towarzyszące paszom rzepakowym, które wspomagają ich popularyzacji – podsumował Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.