| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (4-8.07.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak kontynuował obniżki i przez tydzień zmalała wartość o 1,8% do 350 Euro/t względem 356,3 Euro/t przed dwoma tygodniami, co daje zniżkę wartości o 6,3 Euro/t – 2,9% – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku oleistych (4-8.07.2016)
Notowania rzepaku
 
Rzepak był pod dominującym wpływem spadkowych nastrojów dla soi w Chicago oraz Canoli w Kanadzie. Zbiory rzepaku w Unii mogą znaleźć się w granicy 21,2 mln ton - 22 mln ton, czyli poniżej ubiegłorocznego. Pierwsze doniesienia z rzepakowych żniw w Europie Wschodniej mówią o dobrych plonach. Na rynku rzeczywistym potaniała większość surowców oleistych, olejów oraz śrut.
 
Tymczasem w Wielkiej Brytanii rzepak podrożał za sprawą spadku wartości tamtejszej waluty. Funt brytyjski kontynuował zniżkę wartości i znalazł się na poziomie najniższym od 31 lat względem dolara amerykańskiego oraz był najtańszy od 3 lat wobec Euro.
 
Notowania Canoli
 
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie cena Canoli w kontrakcie na lipiec br. w ostatnim tygodniu zmalała o 3,5% do 461,8 CAD/t w wyniku mocno taniejącej soi oraz sprzyjającej wegetacji aurze na kanadyjskich rzepakowych polach.

Notowania soi
 
Na giełdzie towarowej w Chicago lipcowy kontrakt terminowy na soję w obrębie tygodnia zmalał drastycznie wartość aż o 44,3 USD/t - 10,3% do 387,4 USD/t, co oznacza najmniejszą wartość od 2 miesięcy. Wbrew prognozom powierzchni zasiewów według raportu USDA z poprzedniego tygodnia, które okazały się niższe niż planowano, w omawianym tygodniu dominował wpływ przewidywań sprzyjającej pogody dla wegetacji soi. Ponadto zniżka cen ropy, co przekłada się na spadek cen olejów roślinnych, w tym głównie palmowego, „zdusiła” wartość soi. Czynniki te zachęciły dużych uczestników rynku tj. fundusze inwestycyjne do wyprzedaży, co zaowocowała dużym spadkiem cen soi w skali tygodnia.
 
Rynek soi dalej cechuje duża chwiejność, a to zachęca graczy do spekulacji. Niemniej jednak w najbliższych dniach będą nowe, lipcowe szacunki produkcji zdaniem USDA.


Tagi:
źródło: