Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Kultywator Przedsiewny BEST
2020-02-20 -
Przyczepy objętościowe SIWA
2014-04-24 -
Modernizacja obór
2014-01-09 -
PRZENOŚNIK ŚLIMAKOWY Z KOSZEM
2016-02-11
Jak prowadzić skuteczną ochronę przed słodyszkiem rzepakowym?
Stan plantacji w kraju jest bardzo różny, przy czym na zachodzie faza rozwoju tej rośliny jest znacznie bardziej zaawansowana niż w centralnej czy wschodniej części Polski.
Słodyszek rzepakowy
Słodyszek rzepakowy jest najgroźniejszym agrofagiem rzepaku w szczególności na etapie pojawienia się pąków kwiatowych. Niemniej jednak ciepłe zimy zmniejszyły skalę nalotów tego szkodnika, chociaż mimo wszystko należy dokładnie obserwować plantację i na bieżąco monitorować występowanie słodyszka, gdyż w skrajnych przypadkach może on doszczętnie zniszczyć kwiatostany rzepaku.
Już w fazie zielonego pąku rozpoczynamy zwalczanie słodyszka poprzez najczęściej stosowaną substancje zwaną chloropyrifosem, którą w swoim składzie ma Pyrifos 480 EC firmy Chemirol.
- Substancja tego insektycydu charakteryzuje się potrójnym działaniem: kontaktowym, żołądkowym i gazowym. Dzięki czemu potrafi przez dłuższy okres zabezpieczyć plantację przed kolejnymi nalotami - wyjaśnia Paweł Talbierz z firmy Chemirol.
Jednakże dopiero po przekroczeniu przez słodyszka progu ekonomicznej szkodliwości wykonuje się zabieg ochronny. W fazie zwartego pąka jest to 1-2 chrząszczy na roślinie, a w fazie luźnego kwiatostanu - 3-5 chrząszczy.
W aktualnej fazie rozwoju roślin najlepszym sposobem oceny sytuacji jest wybranie sie na plantacje i bezpośrednia obserwacja poprzez sprawdzenie liczebności szkodnika w pąkach kwiatowych.
Jak zauważa Paweł Talbierz - po okresach deszczowej pogody i silnego wiatru warto mocniej rozchylić pąki kwiatowe, gdyż chrząszcze często chowając się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi wchodzą w głąb nich.
Obejrzyj najnowszy odcinek z serii "Gospodarz w Polu", w którym mówimy o sposobach walki ze słodyszkiem rzepakowym