Ceny serów
Według danych Monitoringu Cen prowadzonego przez MRiRW we wrześniu br. ceny zbytu netto serów typu Edam kształtowały się średnio na poziomie 13,45 zł/kg, a serów typu Gouda na poziomie 13,31 zł/kg i były odpowiednio o 12 i 11 proc. wyższe od notowanych przed miesiącem. W relacji rocznej produkty te podrożały odpowiednio o 28 i 27%.
Zachowania cen serów w Polsce są zgodne ze zmianami obserwowanymi na rynku Unii Europejskiej. Według danych Komisji Europejskiej, we wrześniu 2016 r. przeciętnie ceny zbytu serów Edam wyniosły 288 EUR/100 kg, a serów Gouda 271 EUR/100 kg. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 7,5 i 7,0 proc., a w relacji do cen w września 2015 r. podwyżki te wyniosły 19 i 8 proc. Należy zatem zauważyć, że ceny serów w Polsce zwiększyły się bardziej niż przeciętnie w UE.
Zdaniem ekspertów BGŻ BNP Paribas, wzrosty cen serów na rynku Wspólnoty są rezultatem zarówno wysokiego popytu na unijne sery na rynkach zewnętrznych jak i zwiększonego spożycia na rynku wewnętrznym.
Według danych Eurostat, w sierpniu 2016 r. wywóz serów z Unii Europejskiej - największego na świecie eksportera tych produktów - w porównaniu z analogicznym miesiącem przed rokiem zwiększył się aż o 18,7 proc. Tym samym, w pierwszych ośmiu miesiącach 2016 r. na rynki zewnętrzne UE-28 sprzedano łącznie 523,7 tys. ton serów, tj. o 14 proc. więcej niż przed rokiem.
Wzrost wysyłki serów odnotowano w przypadku wszystkich największych ich odbiorców z UE, a najdynamiczniej rozwijała się sprzedaż do Korei Południowej, gdzie w okresie I-VIII 2016 r. eksport zwiększył się o 30 proc. Sprzedaż do Algierii wzrosła o 23 proc., Arabii Saudyjskiej o 20 proc., a Libanu o 18 proc. Znacząco, bo o 11 proc. zwiększył się też eksport serów do Japonii, która jest drugim, po USA, największym ich odbiorcą z UE. Sprzedaż do USA wzrosła o 2 proc., a do Szwajcarii o 4 proc.
Oprócz rozwoju eksportu zwiększa się też konsumpcja serów w samej Unii Europejskiej. Najnowsze szacunki Komisji Europejskiej przewidują, że spożycie serów w Wspólnocie, w 2016 r. wzrośnie o 1,1 proc.
Należy zauważyć, że mimo iż sprzedaż serów z Polsce na rynki zewnętrzne Wspólnoty (o 9 proc.) nie rozwija się tak dynamicznie przeciętnie w UE, to na rynku wewnętrznym robi się więcej miejsca dla krajowej produkcji co może wyjaśniać dalsze wzrosty cen na rynku krajowym.