Komisja Europejska zaproponowała zniesienie barier dotyczących importu mołdawskich win na teren krajów Wspólnoty, które ma wejść w życie przed wprowadzeniem umowy stowarzyszeniowej Kiszyniowa z Brukselą.
Umowa stowarzyszeniowa ma zostać wprowadzona w życie podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie bieżącego roku. Negocjacje na jej temat zostały zakończone w czerwcu i przewidują utworzenie pogłębionej strefy wolnego handlu.
Dokument Komisji Europejskiej zapowiada także wprowadzenie rocznej kwoty importu wina z tego kraju na teren Unii Europejskiej. Otwarcie unijnego rynku miałoby przyczynić się do pokonania wszelkich utrudnień Mołdawii związanych z eksportem win na niektóre tradycyjne rynki.
Przeciwna umowie stowarzyszeniowej Kiszyniów z Brukselą jest Rosja, która próbując zniechęcić mieszkańców Mołdawii do jej zawarcia, wstrzymała niedawno import win z tego kraju. Niemniej, jak twierdzi unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi, rynek UE jest dobrą alternatywą dla tego kraju. Według komisarza, pełne otwarcie rynku unijnego pokaże, że „poza projektem integracji gospodarczej, Unia jest także przestrzenią solidarności".
źródło: Gospodarz.pl/IAR, foto:
sxc.hu