Sytuacja podażowa na rynku przetworów mleczarskich w UE

Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej, po spadku notowanym w I kwartale br. o 1,3% w stosunku do 2014 roku skup mleka w krajach UE-28 w kwietniu-grudniu br. przewyższy zeszłoroczny poziom o 2% - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Sytuacja podażowa na rynku przetworów mleczarskich w UE
W wyniku czego, w całym 2015 roku będzie o 1,2% większy w ujęciu rocznym. Są to dość optymistyczne prognozy, większość ośrodków analitycznych oczekuje przyrostu w wysokości od 0,5% do 1% w relacji rocznej.
 
Tym samym bilanse produkcji, konsumpcji i obrotów handlowych potwierdzają, że w ostatnich miesiącach poziom zapasów przetworów mleczarskich w Unii Europejskiej systematycznie malał. KE ocenia, że z uwagi na dynamicznie rosnący eksport i spadek produkcji w I kwartale br., zapasy masła tylko nieznacznie przekraczają zapotrzebowanie. Podobnie sytuacja wygląda w stosunku do odtłuszczonego mleka w proszku. Jedynie na rynku serów pojawiły się dość duże nadwyżki, co spowodowane jest ich rosnącą produkcją przy ograniczonych możliwościach sprzedaży.
 
Duży wpływ na kształtowanie się w następnych miesiącach sytuacji na rynku będzie miało zachowanie Rosji. W przypadku zniesienia embarga, KE prognozuje, że eksport serów z UE w 2015 roku będzie o 5% większy niż w 2014 roku. Gdyby jednak Rosja przedłużyła obowiązywanie zakazu, sprzedaż zagraniczna tego produktu byłaby o 5% mniejsza w relacji rocznej. Zdaniem Komisji, podstawowym rynkiem zbytu dla unijnych serów w bieżącym roku są i będą Stany Zjednoczone, z 20-proc. zwyżką zakupów z UE. Na drugim miejscu jest Japonia, z 40-proc. przyrostem.
 
Jeżeli chodzi o masło, to jego wywóz w 2015 roku dynamicznie wzrasta. Według KE, jeśli embargo zostanie zniesione, w całym roku przewyższy on o 14% poziom z 2014 roku, a w przypadku utrzymania embarga - będzie o 8% większy w relacji rocznej. Jest to wynik dużego popytu na ten produkt zgłaszanego przez Egipt i Arabię Saudyjską.
 


Tagi:
źródło: