Jednocześnie na rynku tłuszczów zwierzęcych, w tym przede wszystkim na rynku masła przeważały obniżki cen detalicznych, z uwagi na większą niż przed rokiem krajową podaż masła, tj. wzrost produkcji, przy zmniejszeniu się eksportu masła oraz duży spadek jego cen na międzynarodowych rynkach.
W I kwartale 2019 r., podobnie jak w ostatnich miesiącach 2018 r. nadal malały również ceny detaliczne „pozostałych tłuszczów zwierzęcych”, a więc słoniny i smalcu, ale od kwietnia ich ceny ponownie rosły w następstwie wyższych cen żywca wieprzowego na krajowym i europejskim rynku.
W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r., przy wzroście cen całej żywności wraz z napojami bezalkoholowymi o 4,4% w skali roku, ceny tłuszczów roślinnych zmalały średnio o 0,3%, z tego ceny margaryn zmniejszyły się o 0,5%, olejów roślinnych o 0,1%, przy zwyżce cen oliwy z oliwek o 0,8%.
Spadek cen tłuszczów roślinnych był sporo niższy niż cen tłuszczów zwierzęcych, który wyniósł średnio 2,6% w relacji rocznej i był następstwem spadku cen masła o 2,9%, przy wzroście cen „pozostałych tłuszczów zwierzęcych” o 1,8%. W wyniku tych zmian tłuszcze roślinne podrożały wobec masła, a z kolei potaniały względem „pozostałych tłuszczów zwierzęcych”.