Dalszy spadek światowych cen przetworów mleczarskich

Wysokie zapasy masła w Stanach Zjednoczonych powodują, iż od kilku tygodni światowe ceny tego produktu stopniowo się obniżają – informują analitycy Banku BGŻ.

Dalszy spadek światowych cen przetworów mleczarskich
Z danych USDA wynika, że w pierwszej połowie sierpnia w portach Oceanii masło potaniało w stosunku do końca lipca o 3% i oscylowało na granicy od 3350 do 4700 USD/tonę.
 
Z kolei odwrotną tendencję obserwowano już w przypadku mleka w proszku. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły w tym czasie o 2% do 4300-5000 USD/tonę, zaś pełnego mleka o niecały 1% do 4650-5250 USD/tonę.
 
Jak zapowiadają specjaliści, w następnych tygodniach czynnikiem mogącym wywrzeć wpływ na zmienność cen w rejonie Oceanii będzie odpowiedź ze strony Rosji, Kazachstanu i Białorusi na pojawienie się w serwatce wyprodukowanej przez Fonterrę bakterii mogących powodować zatrucie jadem kiełbasianym. Władze tych państw zapowiadają bowiem wstrzymanie importu artykułów mlecznych z Nowej Zelandii. Według ekspertów wpłynie to na na handel masłem, gdyż zarówno sery jak i mleko w proszku Rosja sprowadza głównie z Unii Europejskiej i Ukrainy.
 
Trochę inaczej kształtuje się sytuacja na unijnym rynku przetworów mleczarskich. Tutaj bowiem zapasy masła są znacznie niższe niż przed rokiem. Przypomnijmy, iż w ramach prywatnego przechowalnictwa, w sierpniu bieżącego roku do magazynów na terenie Unii Europejskiej trafiło o 34% mniej tłuszczu niż przed rokiem. Uwarunkowania te przyczyniają się do podtrzymywania wysokich cen tego produktu.
 
Według Komisji Europejskiej, w lipcu bieżącego roku średnie ceny zbytu masła wzrosły na terenie Wspólnoty o ponad 1% w relacji miesięcznej do 406 euro/100 kg. Na początku sierpnia osiągnęły nawet wartość 409 euro/100 kg, co oznacza poziom o 43% wyższy niż przed rokiem.
 
Jak przewidują analitycy Banku BGŻ, problemy z jakimi boryka się Nowa Zelandia mogą powodować w kolejnych miesiącach, iż równica między cenami w Oceanii i Unii jeszcze bardziej wzrośnie. Warto podkreślić, że w połowie sierpnia bieżącego roku unijne masło było o 36% droższe niż w Nowej Zelandii.


Tagi:
źródło: