Kupcem był UBS Limited, a do sprzedawców między innymi należeli: BNP Paribas Commodity Futures Limited i Louis Deyfus Commodities Suisse SA. Cukier ma pochodzić z Tajlandii oraz Gwatemali, a realizacja jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Niemniej jednak, niedawno wygasł kontrakt terminowy na cukier surowy na nowojorskiej giełdzie z dostawą na lipiec 2014 roku, który zrealizowano jedynie na 38,66 tys. ton.
W obrębie ostatniego tygodnia notowania cukru nadal spadały. Cukier surowy w Nowym Jorku potaniał o blisko 1% do 373,9 USD/t, a biały w Londynie o ponad 1% do 447,2 USD/t. W ujęciu miesięcznym notowania był mniejsze o odpowiednio 4 i 8%, a w skali roku cukier surowy był droższy o 5%, a biały tańszy o 6%.
Podobnie jak w poprzednich tygodniach kluczowa dla cen będzie sytuacja w Brazylii, gdzie tegoroczne zbiory trzciny cukrowej prawdopodobnie będą niższe o 5%. Ostatnie spadki i wzrosty cen podążają w rytm informacji płynących z Brazylii. Naturalnie sporo będzie zależeć od popytu. Inwestorzy krótkoterminowi ostatnio bardzo wyraźnie ograniczyli swoje zaangażowanie w kontrakty na cukier surowy, co może spadek cen.
Jednakże, pomimo spadków notowania cukru wykazują od początku roku tendencję zwyżkową, a coraz więcej ośrodków analitycznych przewiduje, że w sezonie 2014/2015 w skali światowej wystąpi deficyt na rynku cukru, a to natomiast oznacza podwyżki.
Ostatni tydzień przyniósł wyraźne wzrosty notowań kakao na giełdach. W Nowym Jorku i Londynie ziarno podrożało po 3% do odpowiednio 3155 USD/t i 1947 BGP/t. W skali roku kakao kosztuje więcej odpowiednio o 33 i 23%. Rosnące ceny wynikają przede wszystkim z wysokich cen na rynku rzeczywistym. Aktualnie notowania kakao znów są najwyższe od 3 lat.