Zgodnie z nowym rozporządzeniem, Polacy zobowiązani zostali do podjęcia decyzji w kwestii segregacji odpadów. Z danych zebranych przez samorządy oraz z naszych wcześniejszych ustaleń wynika, iż większość obywateli, bo blisko 80%, zadeklarowała selekcję śmieci. Zapłacą oni średnio o 40-50% mniej, niż osoby preferujące mieszanie odpadów.
Z kolei na barkach władz gmin spoczywał wybór odpowiedniej metody naliczania składek za wywóz odpadów. Przypomnijmy, ich samorządy miały możliwość dokonania wyboru jednej spośród czterech proponowanych sposobów, czyli od:
Radni większości gmin przyjęli pierwszą z wymienionych metod. Najmniej za segregację będą płacili mieszkańcy m.in. Szczercowa (2,5 zł/os), natomiast najwięcej – Jeleniej Góry (15 zł/os).
Z kolei po wprowadzeniu z dniem 28 lutego 2013 roku nowelizacji ustawy, niektóre gminy zdecydowały się na wprowadzenie zmian w zakresie naliczania stawek bądź też zaproponowały mieszkańcom powiązanie dwóch metod. Np. w niektórych miejscowościach zdecydowano o rozgraniczeniu stawek dla właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. W innych natomiast uwzględniono wysokość opłat w zależności od ilości osób w gospodarstwie.
Jak wynika z informacji podanych resort administracji i cyfryzacji, pomimo 1,5-rocznego okresu na wdrożenie nowych przepisów, nie wszystkie samorządy zdążyły na czas bądź też wprowadziły je w ostatniej chwili. Spośród 2459 gmin przetargi na odbiór śmieci zorganizowało do tej pory w 2479 (99%). Natomiast tylko 1972 gmin podpisało odpowiednie umowy z firmami zajmującymi się ich wywozem.