PE poparł wzmocnienie przepisów o ocenie wpływu na środowisko

Zmiany w przepisach Unii Europejskiej dotyczących oceny wpływu niektórych przedsięwzięć na środowisko, wprowadzające jasne zasady, biorące pod uwagę zmianę klimatu i różnorodność biologiczną oraz włączające obywateli w proces decyzyjny, zostały przyjęte przez Parlament w środę. Zmiany, nieformalnie uzgodnione już z Radą Unii Europejskiej, mają również zapewnić, że autoryzacja projektów będzie wolna od konfliktu interesów.

PE poparł wzmocnienie przepisów o ocenie wpływu na środowisko
Około 200 typów rożnych projektów podlega obecnie przepisom dotyczącym oceny ich wpływu na środowisko, od portów i mostów, poprzez autostrady i wysypiska śmieci, na świńskich i kurzych fermach kończąc.
 
- Pomimo silnego oporu niektórych państw członkowskich, Parlament osiągnął cel podniesienia jakości standardów, w celu lepszej ochrony ludzkiego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Rządy krajowe będą musiały brać te standardy pod uwagę, aby podejmować decyzje oparte na wiedzy i informacji. Osiągnięte przez nas porozumienie zostało wsparte przez kluczowe organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska - powiedział Andrea Zanoni (ALDE, IT), odpowiedzialny za projekt.
 
Ocena wpływu będzie musiała brać pod uwagę nowe czynniki wpływu na środowisko, takie jak różnorodność biologiczna, czy zmiana klimatu. Dzięki nowym przepisom zasady oceny będą jaśniejsze, a udział obywateli ułatwiony, poprzez centralny portal internetowy. Przepisy ograniczą również przypadki konfliktu interesów oraz wyjątkowego traktowania.
 
Konflikt interesów
 
W celu zagwarantowania obiektywności, kraje członkowskie UE będą musiały wprowadzić tzw. funkcjonalny rozdział właściwego organu decyzyjnego i wykonawcy projektu. Sprawozdania dotyczące wpływu musiałyby dostarczać informacji o kumulacji projektów, w celu powstrzymania wykonawców przez rozbijaniem dużego projektu na kilka małych, aby nie przekraczać nałożonych na nich limitów oraz brać pod uwagę zmiany hydromorfologiczne.
 
Gaz łupkowy
 
Pomimo wniosków składanych przez Parlament, o wprowadzenie obowiązkowej oceny wpływu na środowisko, podczas wydobywania i poszukiwania gazu łupkowego, niezależnie od oczekiwanych jego ilości, nie została ona włączona tekstu przepisów. Wprowadzono jednak nowe aspekty, które będą brane pod uwagę przy analizie projektów związanych z gazem łupkowym, przede wszystkim ryzyko, jakie dla ludzkiego zdrowia przedstawia zanieczyszczona woda, zużycie wody oraz gleby oraz jakość i zdolności regeneracyjne wód podziemnych. Jeśli państwo członkowskie zdecyduje, że ocena wpływu nie jest konieczna, będzie musiało uzasadnić taką decyzję.
 
Tło
 
Dyrektywa dotycząca oceny wpływu na środowisko odnosi się do projektów publicznych oraz prywatnych, ustanawia ona, między innymi, kryteria dla informacji, jaka powinna być dostarczona właściwym organom krajowym, aby projekt mógł zostać oceniony i przyjęty. W latach 2005-2008 średnia ilość przeprowadzonych ocen wpływu na środowisko w UE, wynosiła od 15 000 do 26 000 rocznie.
 
Kolejne kroki
 
Tekst przepisów przyjęty został 528 glosami za, przy 135 glosach przeciw oraz 15 wstrzymujących się od głosu. Rada Unii Europejskiej ma zagłosować nad przepisami w ciągu najbliższych tygodni.


Tagi:
źródło: