Odnośnie legalizacji urządzeń wodnych

W dniu 26 października 1974 roku weszła w życie ustawa Prawo wodne, regulująca kwestie gospodarki wodnej oraz budownictwa wodno-melioracyjnego, która obowiązywała do 31 grudnia 2001 roku. Na podstawie tej ustawy powstało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 marca 1985 r. w sprawie rodzajów szczególnego korzystania z wód oraz wykonywania i eksploatacji urządzeń wodnych nie wymagających pozwolenia wodnoprawnego, w którym ustawodawca nawiązuje do obowiązującego wówczas Prawa wodnego1, uzupełniając zakres przedmiotowy przedsięwzięć, które nie wymagają uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego.

Odnośnie legalizacji urządzeń wodnych
W jednym z punktów wymienione są urządzenia melioracji wodnych szczegółowych. Oznacza to w praktyce, że wszystkie urządzenia melioracji wodnych, w tym rowy, sieć drenarska, zbiorniki wodne – retencyjne, powstałe do roku 2001, należy traktować jako urządzenia, które powstały legalnie, na podstawie obowiązujących wówczas przepisów prawa, a ich budowa wówczas nie wymagała pozwolenia. Nie ma więc konieczności legalizacji tych urządzeń obecnie. W przypadku konieczności przestawienia pozwolenia wodnoprawnego obecnie – wystarczy okazanie przez właściciela urządzenia melioracyjnego stosownego oświadczenia, zawierającego informację o dacie powstania tego urządzenia tj. przed rokiem 2001. Jest to wystarczające w kwestii zgodności z prawem.

Jednocześnie informuję, że w zakresie legalizacji urządzeń wodnych i melioracyjnych zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo wodne, organem właściwym są właściwe miejscowo jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które podlegają pod nadzór Ministra Infrastruktury. Ewentualne wnioski w tej sprawie należy więc kierować bezpośrednio do PGW Wody Polskie lub Ministra Infrastruktury, zgodnie z kompetencjami ustalonymi w prawie wodnym.


Tagi:
źródło: