Dnia 11 października br. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Ustawa reguluje m.in. wysoce kontrowersyjną opłatę interchange.
Celem ustawy jest wprowadzenie do ustawy o usługach płatniczych podstawowych zasad funkcjonowania rynku krajowych transakcji płatniczych przy użyciu kart płatniczych. Zmiany wprowadzane ustawą mają służyć rozwojowi obrotu bezgotówkowego i zwiększeniu dostępności konsumentów do nowoczesnych instrumentów płatniczych poprzez wzmocnienie konkurencyjności na rynku kartowym.
Do ustawy o usługach płatniczych wprowadzono definicje: krajowej transakcji płatniczej, opłaty intercharge, organizacji kartowej i wydawcy karty płatniczej.
Do rozdziału III ustawy „Prawa i obowiązki w zakresie dostarczania usług płatniczych i korzystania z nich” dodano regulację art. 38a, w której określono maksymalną stawkę opłaty interchange. Nie może ona przekroczyć 0,5% wartości jednostkowej transakcji przy użyciu karty płatniczej. Jednocześnie w przypadku ustalenia w umowie wyższej stawki opłaty interchange stosować należy maksymalną stawkę ustawową. Wprowadzenie maksymalnej stawki opłaty interchange nie znajdzie zastosowania w przypadku organizacji kartowej, która rozpoczyna działalność, w okresie 3 lat od rozpoczęcia działalności. Regulacja ta służyć ma jako zachęta do tworzenia nowych organizacji kartowych. Ustawa nałożyła również nowe obowiązki informacyjne zarówno na organizacje kartowe, jak i na wydawców kart płatniczych oraz na agentów rozliczeniowych.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 30 czerwca 2014 r., organizacja kartowa, wydawcy kart płatniczych oraz agenci rozliczeniowi zostali zobowiązani do dostosowania swojej działalności, w tym zawartych umów, do przepisów ustawy.
źródło: Gospodarz.pl/prezydent.pl
sxc.hu