MKiŚ o szkodach powodowanych przez dzikie ptactwo

W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących szacowania i wypłaty i odszkodowań za szkody powodowane przez dzikie ptactwo, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pismem z dnia 23 lipca 2024 r., przedstawiło następujące wyjaśnienia.

MKiŚ o szkodach powodowanych przez dzikie ptactwo
Pragnę poinformować, że zagadnienie szkód powodowanych w gospodarce rybackiej i w rolnictwie jest znane od lat zarówno resortowi właściwemu ds. rolnictwa jak i resortowi ds. ochrony środowiska. W toku prac nad tymi zagadnieniami, w dniu 27 maja 2019 r., Prezes Rady Ministrów powołał zarządzeniem nr 56 Międzyresortowy Zespół do spraw szkód powodowanych przez ptaki i ssaki w rybołówstwie morskim i gospodarce rybackiej (Monitor Polski z 2019 r. poz. 472).

Członkami ww. Zespołu są przedstawiciele obu ww. resortów. Ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pracach ww. Zespołu bierze udział Departament Rybołówstwa, a ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska Departament Ochrony Przyrody.

W ramach prac w ww. Zespole, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwestii współfinansowania kosztów utylizacji zabitych osobników, a także kosztów związanych z ich odstrzałem.

Zdaniem NFOŚiGW, w ramach programu 7.3 Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo, możliwe jest ogłoszenie naboru bez zmiany obecnych zapisów, pod warunkiem, że podjęte działania będą wpływały na ochronę i przywracanie chronionych gatunków roślin i zwierząt.

W ramach programu wnioskodawcami mogą być: parki narodowe; jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, państwowe jednostki budżetowe, parki krajobrazowe i ich zespoły; uczelnie wyższe; organizacje pozarządowe, jednostki organizacyjne PGL Lasy Państwowe; jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki; Polski Związek Łowiecki; podmioty będące właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub zarządcą obszarów na których znajdują się tereny podlegające ochronie i dla których na podstawie art. 19 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r., poz. 627, poz. 628 i poz. 842) ustanowiono plan ochrony bądź plany zadań ochronnych; a także Polski Związek Wędkarski.

Istotnym jest, że dofinansowanie nie może być udzielone osobom fizycznym, natomiast Wnioskodawcą może być np. Polski Związek Łowiecki, który będzie stroną umowy o dofinansowanie, a następnie będzie wypłacał członkom zrzeszenia, jako osobom upoważnionym do dokonania odstrzału, ekwiwalent za koszty poniesione podczas odstrzału kormoranów.

Poziom dofinansowania w w/w programie wynosi do 90% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo uprzejmie informuję, że w Sejmie procedowany jest obecnie poselski projekt ustawy o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki (druk nr 258). Projekt został skierowany 19 marca br. do pierwszego czytania do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przyjęcie ww. projektu będzie jednoznaczne z wypracowaniem rozwiązania w kwestii szkód powodowanych przez dzikie ptaki w gospodarce rybackiej.


Tagi:
źródło: