Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Łyżka prosta seria 200
2012-01-05 -
Walce do kiszonki FORTSCHRITT
2020-05-28 -
Wyposażenie chlewni - hodowla tuczników
2014-07-10 -
System magazynowy Unibin
2014-01-08 -
Ładowarka kołowa GIANT V5003T X-TRA
2015-04-22
CETA: PE za porozumieniem z Kanadą
Umowa gospodarczo-handlowa między UE i Kanadą (CETA) została przyjęta wczoraj (15 lutego) w głosowaniu parlamentarnym. Porozumienie zacznie wstępnie obowiązywać już od kwietnia 2017 roku. Umowa została przyjęta 408 głosami za, przy 254 głosach przeciw i 33 wstrzymujących się od głosu.
- Przyjmując CETA wybieramy otwartość oraz wzrost i wysokie standardy, w przeciwieństwie do protekcjonizmu i stagnacji. Kanada jest krajem, z którym dzielimy wspólne wartości oraz sojusznikiem, na którym możemy polegać. Razem możemy budować mosty zamiast murów. CETA będzie przykładem dla innych porozumień z krajami całego świata - powiedział Artis Pabriks (EPP, LV), odpowiedzialny za CETA, przed głosowaniem.
Jak przekonują zwolennicy porozumienia, CETA zniesie cła na większość towarów i usług oraz wprowadzi wzajemne uznanie certyfikacji dla znacznej grupy produktów. Kanada ma otworzyć swój rynek federalny oraz rynki municypalne dla przetargów publicznych, rynki te są już otwarte w Europie. Dostawcy usług z UE, od żeglugi morskiej, poprzez telekomunikację i usługi inżynieryjne do ochrony środowiska i usług księgowych, otrzymają dostęp do rynku kanadyjskiego.
W ocenie większości europosłów podczas negocjacji, UE dobrze zabezpieczyła ochronę ponad europejskich oznaczeń geograficznych jedzenia oraz napojów sprzedawanych na rynku kanadyjskim. Dodano również klauzule dotyczące zrównoważonego rozwoju, w celu ochrony standardów ochrony środowiska oraz norm społecznych i zapewnienia, że skorzystają one na inwestycjach i handlu.
Aby uspokoić obywateli, którzy obawiali się, że porozumienie daje zbyt dużo władzy korporacjom międzynarodowym oraz, że rządy nie będą w stanie kontrolować przepisów dotyczących ochrony zdrowia, bezpieczeństwa lub środowiska, UE i Kanada uznają, zarówno w preambule jak i w osobnej deklaracji dołączonej do porozumienia, że związane z nim przepisy nie mogą naruszać prawa państw do ustanawiania przepisów krajowych.
Porozumienie CETA nie usunie barier celnych w sektorach usług publicznych, audiowizualnym i transportu oraz dla wybranych produktów rolnych, takich jak nabiał, drób oraz jajka.
W odpowiedzi na naciski ze strony Parlamentu, kontrowersyjny mechanizm rozwiązywania sporów na linii inwestor-państwo został zastąpiony przez Sąd Inwestycyjny, który ma zapewnić kontrolę rządu nad wyborem arbitrów oraz wzmocni przejrzystość całego procesu.
Posłowie przyjęli również Porozumienie o Partnerstwie Strategicznym pomiędzy UE i Kanadą. Umowa ta uzupełnia CETĘ, wzmacniając dwustronną współpracę w takich obszarach jak: polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, przeciwdziałanie terroryzmowi, zwalczanie przestępczości zorganizowanej, zrównoważony rozwój, badania i kultura. Porozumienie o Partnerstwie Strategicznym zostało przyjęte 506 głosami za, przy 142 głosach przeciw i 43 wstrzymujących się od głosu.
Kolejne kroki
Porozumienie CETA może zacząć wstępnie obowiązywać już od pierwszego dnia miesiąca, następującego po tym, w którym strony notyfikują się wzajemnie o dopełnieniu koniecznych wewnętrznych procedur. Posłowie oczekują, że stanie się to najwcześniej 1 kwietnia 2017 roku. Ponieważ CETA została uznana przez Komisję Europejska, w lipcu 2016 roku, za porozumienie mieszane, będzie musiało ono zostać ratyfikowane przez parlamenty narodowe oraz regionalne.