Stan użytków zielonych oceniono lepiej niż w roku ubiegłym (ze względu na gwałtowne przyspieszenie wegetacji w końcu kwietnia i maju br.), a zbiór I pokosu jest przyspieszony, tylko w rejonach dotkniętych nadmiernymi opadami (zalaniami) może być opóźniony. Z uwagi na podtopienia, plonowanie trwałych użytkow zielonych może być mniejsze, zwłaszcza w dorzeczach rzek. W związku z zaniechaniem hodowli bydła przez dużą część gospodarstw rolnych oraz niską cenę siana, znaczna część trwałych użytków zielonych jest niekoszona i nieużytkowana, co wpływa niekorzystnie na ich stan.
W maju br. stan łąk trwałych oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego wyższa od ubiegłorocznej i o 0,4 stopnia wyższa od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu łąk trwałych wahały się od 4,0 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: łódzkim i podkarpackim do 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.
Stan pastwisk oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego wyższa od oceny ubiegłorocznej i wyższa o 0,4 stopnia od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu pastwisk wahały się od 4,0 stopnia w województwie łódzkim do 3,5 stopnia w województwie pomorskim.
Plantacje koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,2 stopnia wyżej niż przed rokiem i o 0,1 stopnia wyżej od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami wahały się od 4,0 stopnia w województwach: lubuskim i łódzkim do 3,4 stopnia w województwie zachodniopomorskim.